Dairesel Köprü

Kopenhag’da tasarlanan Cirkelbroen Köprüsü, kent sakinlerini tarihi liman bölgesini keşfe davet ediyor. Köprü, “bağlantı” işleviyle birlikte insanların buluştuğu kamusal bir alana dönüşüyor.

Dairesel platformların bir araya getirilmesiyle tasarlanan köprü, modern tasarımıyla kentin tarihi dokusu içinde yeni kamusal bir alana dönüşüyor. Olafur Eliasson tasarımı köprü, Christianshavn mahallesindeki günlük hayatın zenginliğini tarihi liman kültürü ile birleştiriyor. Eskiden yoğun kullanımın olduğu liman bölgesini yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

fotoğraflar: anders dune berg

Beş dairesel platformdan oluşan Cirkelbroen Köprüsü, bölge insanının gündelik hayatında yoğun olarak kullandığı rotayı yeniden tanımlıyor. Ahşap köprü, dairesel beş platformu mekanlaştırıyor ve birer buluşma alanına dönüşüyor. Günde yaklaşık 5.000 kişinin kullandığı köprü, kullanıcının hızlı şehir hayatını yavaşlatarak yeni bir kamusal potansiyel sunuyor. Eliasson, kentteki kamusal mekanları tasarlarken sosyal, duygusal ve soyut değerlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini savunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL