Dairesel Kule

Çokdisiplinli mimari ofis Todo por la Praxıs, Lüksemburg’un merkezinde üç katlı kamusal bir kule tasarladı. Atıl alanı canlandırmayı amaçlayan dairesel kule, buluşma alanı haline geliyor.

İlk olarak 1882’de kumarhane olarak açılan ve 1995 yılında sanat merkezine dönüştürülen Casino Luxemburg, modern sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor. Lüksemburg Şehri’nin merkezinde yer alan müze, Haziran ayında Todo por la Praxis’i üç aylık bir süreyle müze karşısında atıl durumdaki alanda ikamet etmek üzere davet etti. Mimari ofis, tasarladığı Archive TAZ ile iki bulvarın kesişiminde bulunan “terk edilmiş” kamusal alanı canlandırmayı amaçlıyor.

fotoğraflar: todo por la praxis

Tasarımcılar, kamusal alanda konvansiyonel mimarlığa karşı geçici, asıl işlevlerini gerçekleştiren ya da gerçekleştirmeyen malzemelerle yeni bir alternatif öneriyor. Üç katlı strüktür, zemin katta toplanma, sunum, konser ve açık hava sineması gibi işlevlere hizmet ederken birinci katında TAZ gibi diğer projelere ait dökümanlar ve okuma alanları bulunuyor. Bu katı Todo por la Praxis aslında bir arşiv gibi kullanıyor ki projenin ismi de buradan geliyor. Dairesel kule ya da yedi metre yüksekliğinde bir iskele olarak da adlandırabileceğimiz yapı son katında da bir kamusal bahçeye sahip.

Archive TAZ, ziyaretçilerine geçici bir deneyim yaratmayı amaçlıyor. 20 Haziran’da açılan TAZ, 6 Eylül 2015’e kadar ziyaretçilere açık olacak.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: