Denize Öykünmek

Japonya’da 2011 yılında yaşanan depremden dört yıl sonra SANAA, Miyako-Jima adalarında bir üst örtü tasarladı. Denizin kıyısında yer alan strüktür, eğrisel formuyla dalgaları taklit ediyor.

2012’de Venedik Bienali’ne katılan Japonya Pavyonu’nun ana teması “Home-for-All” yani Herkes İçin Ev’di. Mimarlık ofisi SANAA, Bienal’e Miyako-jima için hazırladığı iyileştirme projesiyle katılmıştı ve aynı projeyle ödül kazanmıştı. Bienal’den sonra Home-for-All, iyileştirme çalışmalarının da teması haline geldi.

japonya,pavyon,venedik bienali,sanaa,tsukihama,home-for-all,üst örtü
fotoğraflar: home-for-all

Proje kapsamında inşa edilen yapılardan deniz kıyısındaki pavyon, turistler için doğal çevreyi keşfetme, dinlenme ve balık tutma gibi geleneksel etkinlikleri keşfetmeye teşvik ederken yerli kullanıcılar için de buluşma ve dinlenme gibi amaçlar barındırıyor. 72 metrekarelik bir alana yerleştirilen strüktür, altında yer alan sert zeminiyle birlikte kullanıcıların güneşten korunabilecekleri, dinlenebilecekleri ve çevreyi seyredebilecekleri bir mekana dönüşüyor. Geçim kaynağı çoğunlukla balıkçılık olan yerel halk da bu alanda ağlarını tamir edebiliyor ve pavyonun mutfağını kullanabiliyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: