Değişen İklim, Dönüşen Şehir

C.F. Møller tarafından tasalanan Storkeengen projesi sel tehdidine karşı; planlama, iklim değişikliğine adaptasyon ve doğal alanların korunması gibi başlıkları birleştiren kentsel bir savunma sistemi sunuyor. “Architectural multi-tool” olarak tanımlanan proje Randers şehrini sel baskınlarından korumayı ve yakın çevresini de bir sulak alan olarak doğa parkına dönüştürmeyi amaçlıyor.

Danimarka’daki birçok şehir gibi Randers de alçak yerleşimi nedeniyle, iklim değişikliğinin etkisiyle artan su seviyeleri ve şiddetli fırtınalara bağlı olarak sel baskınlarının tehdidi altında. Mevcut coğrafyanın ve kent dokusundaki genişlemenin getirdiği problemler, Gudenå Nehri’ndeki su seviyesinin artması ve düşen yağış miktarının normalin çok üstüne çıkması ile daha da kötüye gidiyor. Storkeengen projesinin konuya disiplinlerarası yaklaşımı ise şehrin ve nehrin karşısında konumlanan çayırlıkların şartlar değiştiğinde sulak alanlara dönüşmesini öngörüyor.

Plan
Plan

Çatılarda, otoparklarda ve yollarda toplanan su, sağanak rotaları üzerinden yönlendirilerek oluşturulan sulak alanda filtrelenecek ve böylece Gudenå Nehri’ne geri döndürülmeden önce arındırılmış olacak. Yeniden tasarlanacak yollar ve kanalizasyon şebekesi ile doğal drenaj sağlamayan gözeneksiz yüzeylere sahip alanlarda suyun birikmesi engellenecek. Proje ile mevcut yeşil alanların doğal dokusunu kaybedecek olması ise burası ve var olan ekosistemin şu anki durumda da sel tehdidi altında bulunduğu gerçeği ile açıklanıyor. Bölgenin sulak alanlara dönüştürülmesi ile C.F. Møller doğal çevreyi stabilize etmeyi, şehirdeki sel riskini azaltmayı ve yaşayanların da ziyaret edebileceği yeni bir doğal park yaratmayı umuyor.

Doğa parkının, şehirden gelip yeni sulak alanların üzerinden kıvrılarak uzanan yükseltilmiş ahşap yürüyüş platformu ile ziyaretçilerin erişimine açılması planlanıyor. Bölgenin ortasında denebilecek bir noktada ise yürüyüş yolu hilal şeklinde bir platforma dönüşerek bir duraklama noktası tanımlıyor. Ayrıca Gudenå Nehri kıyısında kanolar için de bir iskele tasarlanmış.

Teknik danışmanlığı üstlenecek Orbicon firması ile birlikte hayata geçirilecek olan projenin 2018 sonbaharında başlaması ve 2021 yılında tamamlanması planlanıyor.

Etiketler: