Deneyimin Rengi

Tasarımında ressam Giorgio Morandi’nin eserlerinden esinlenilen restoran projesi, mekanın karakterini ve müşteri deneyimini renkler üzerinden kurguluyor.

Lucas y Hernández-Gil’in İspanya’nın Seville kentinde gerçekleştirdiği Casaplata, eskiden kafe olarak kullanılan mekanın 90’lara ait atmosferini geride bırakarak, gri arka planlar ve kontrast yaratan renklerle tanımlanan modern bir kimlik benimsiyor. Renklerle kurulan ilişki müşterilerin deneyimini doğrudan etkileyen bir tasarım unsuru olarak çalışıyor.

Restoranın ana mekanı, gri duvarlarla kontrast yaratan kırmızı, mavi, somon ve yeşil renkli mobilyalarla tamamlanıyor. Renk tercihleri ise tasarım ekibinin, eserlerinde mat arka planlar önünde daha parlak nesneler resmeden İtalyan sanatçı Giorgio Morandi’den esinlenmesi sonucu ortaya çıkmış. Mimarlar ayrıca bu renk paletini, müşterilerin ilgisini çevrelerinden ziyade masaya yönelterek yeme-içme deneyimlerini zenginleştirecek bir unsur olarak görüyor.

Lucas y Hernández-Gil, Casaplata
Perspektif plan
Aksonometrik perspektif

Sadece eski zeminin korunduğu projede bütün duvarlar beton ile kaplanmış. Restoranın geri kalanından ayrılan bir yemek alanı oluşturmak üzere ise ayrıca bir duvar eklenerek merkezine bir yemek masası alan küçük bir oda yaratılmış. Bu odanın duvarları ise pembe pigmentli alçıtaşı ile kaplanmış. Duvar üzerinde açılan dairesel boşluğun, restoranın genelinde tekrar eden yine dairesel ayna ve aydınlatma gibi nesneler ile birlikte mekan içinde ortak bir dil yakalaması amaçlanmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL