Deneysel Üretimler

Aalto Üniversitesi öğrencileri tek tip ahşap kullanarak ürettikleri sandalye tasarımlarını, malzemenin ve yöntemlerin potansiyellerini irdeleyip keşfederek ortaya çıkarmışlar.

Helsinki Aalto Üniversitesi Ürün ve Mekansal Tasarım Master Programı öğrencilerinin tasarladığı sandalyeler aynı malzemenin farklı yorumlarını ele alıyor. Proje kapsamında sadece 8 x 24 mm ve 24 x 24 mm ölçülerindeki siyaha boyanmış dişbudak kerestesi kullanmak durumunda olan öğrencilerin form konusunda ise deneysel üretimler ortaya çıkarmaları amaçlanmış. Sonuçta da basit ama her biri farklı heykelimsi sandalye tasarımları ortaya çıkmış. "Sosyal duruşları ne olursa olsun herkesin bir araya geldiği, paylaştığı ve cüretkar, artistik ve politik düşünceler ürettiği yer" olarak tanımlanan kafe fikriyle yola çıkılan projede konsepti tamamlamak adına ayaklı kül tablası ile kahve fincanları da tasarlanmış.

unicorn / yinjie liang - fotoğraflar: andre pozusis
kuu / mette kahlos
puzzle / annamiia suominen
rib / sara kokko
hektor / karoliina heikkinen
w / laura väre
b3.9 / aija hannula
chair no 24 / antonio gurrola
mio by daniela weintraub
idja / jaako hyvärinen
pece / collin velkoff
lemonade / mari laajasalo
taipumus / soon yeon shim
the black ashtray / erin türkoğlu
espresso cups / saija halko

Malzemenin, strüktürün ve tasarım prensiplerinin yeniden keşfedildiği proje, yaratıcılığın ortaya çıkması için deneysel tecrübelerin gerekliliğini savunan Prof. Jouko Järvisalo rehberliğinde gerçekleştirildi. Tasarımlar Stockholm Mobilya Fuarı 2016 kapsamında Greenhouse sergisinde ziyareçilerle buluştu.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL