Deneysel Üretimler

Ekvador’da tasalanan ofis projesi, mimarlık ve tasarım alanında deneysel üretimler için paylaşılan bir çalışma mekanı sunuyor.

Deneysel tasarımlar için alternatif bir üretim ortamı sağlamak üzere gerçekleştirilen proje, yapıyı tasarlayan Natura Futura Arquitectura ve bir görsel tasarım ofisi olan Urbanofacto’ya ev sahipliği yapıyor. Paylaşılan bir çalışma ortamı yaratma fikri ise şehirdeki kültürel tesislerin eksiliği ile tetiklenirken, aynı zamanda sanatı gerçek hayata yaklaştırma konusunda cevaplar bulmaya çalışıyor.

fotoğraflar: natura futura
eskiz
1. kat planı
zemin kat planı
patlamış perspektif
kesit
görünüş

Düşük bütçe ve yerel malzemelerle gerçekleştirilen projede, seçilen malzemelerin oluşturduğu kombinasyon ile deneysel süreci yapının tasarımında başlatan arayışlara girilmiş. Dış mekanla olan ilişkiyi geliştirmek adına giriş katta cephe cam olarak tasarlanmış ve zemin kotunun bir yakınlaşma ve iletişim mekanı olarak öne çıkması planlanmış. Tasarımdaki birlikteliklerin, aynı zamanda yapının ağırlık/hafiflik, simetrik/asimetrik, işlenmiş/ham gibi kendi içinde gözettiği dengeleri sağlaması istenmiş. Fikirsel ve fiziksel olarak sahiplendikleri ile yapı; belgesel sunumları, stüdyo çalışmaları, grup tartışmaları, çizimler, kentsel müdahaleler gibi farklı organizasyonlarla desteklenen bir süreçle, şehre daha çok yaklaşmayı ve şehre dair olasılıkların zenginleştiği daha komplike bir vizyon oluşturmayı amaçlıyor. Tasarım, kendi kurgusu dahilinde oluşan ortak tecrübeler ile farklı bakış açıları yaratmak için fırsatlar sunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL