Deniz Kenarı Kütüphane

Doğu Çin Denizi'ne bakan bir kumsalda bulunan kütüphane, görünüşüyle yarattığı kütlesel etkiyi iç mekandaki ışık, rüzgar ve dalga sesleri ile kırıyor. Teraslı okuma alanları, karakteri mevsime göre değişen okyanusa sürekli bir bakış sağlıyor.

Beyaz kumların üzerinde sakince denizi izleyen ve monolitik beton kütlesiyle dikkat çeken yapı; Pekinli mimarlık ofisi Vector Architects tarafından tasarlanmış bir kütüphane. Çin'in Nandaihe bölgesinde, Doğu Çin Denizi'ne bakan bir sahilde inşa edilen Seashore Library'nin duvarları, yüzeylerinde betonu dökmek için kullanılan ahşap kalıpların bıraktığı izleri taşıyor; tıpkı kumların üzerinde su ve rüzgarın etkisiyle oluşan desenler gibi. Mimarlarının “zaman içinde oluşan hatıranın izi” olarak tanımladığı dokular, tamamiyle betondan inşa edilen yapının atmosferini yumuşatıyor. Dışarıdan bakıltığında yarattığı kütlesel etki, yapınn içine girildiğinde ışığın, esen hafif rüzgarın ve dalga seslerinin etkisiyle tamamen kırılıyor. Zeminde ve okuma alanlarında kullanılan ahşap, duvarlarla yakalanan etkiyi destekliyor. Kütüphane; şehirden uzaklaşıp, kitapların arasına karışıp ihtiyaç duyulan uzaklık ve tek başınalık hissini deneyimleyebileceğiniz bir mekan sunuyor.

fotoğraflar: he bin, su shengliang, xia zhi, sun dongping

İki katlı kütüphanede denize karşı uzanan okuma alanlarının yanında ayrıca meditasyon alanı, aktivite odaları ve kafe bulunuyor. Tasarıma göre; kendine ait bir karakteri olan ve mevsimden mevsime farklı oyunlar sergileyen okyanus “sahne”ye yerleştirilmiş. İçeride bulunanların da sahneyi rahatça izleyebilmesi için okuma alanları teraslı bir şekilde geriye doğru yükselen bir sırayla tasarlanmış. Giriş katta bulunan kapılar açıldığında okuma odası tamamen kumsalla buluşuyor. Cam cepheler dışarı olan bakışı sürekli kıldığı gibi iç mekanda doğal ışıktan maksimum faydanlamyı sağlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL