Denizden Esintiler

Kıyısına yerleştiği denizden ve proje alanının eski kimliğinden izler taşıyan proje, ziyaretçilerin bölgeyle olan etkileşimini artıracak bir katalizör rolü üstleniyor.

Yangında yok olan bir balık işleme tesisinin yerinde tasarlanan proje, kamusal bir kimlik benimseyerek stratejik önemi olan bu bölgeye ikinci bir hayat kazandırmayı amaçlıyor. Kıyıdaki konumuna rağmen çok çekici bir çevreye sahip olmayan yapı, kurgusu ile yakından geçenleri kendine çekerken aynı zamanda denizde çalışanlara bir tür saygı duruşu sunuyor.

fotoğraflar: adrien williams

Plan üzerinde birçok noktada eski tesisin temelini takip eden tasarımda mekan kurgusu da önceden var olan üretim zincirini andırıyor. Projeyi çevreleyen ahşap yüzeyler bir mahremiyet yaratırken ziyaretçilere keşif patikası boyunca rehberlik ediyor. Formlarda kullanılan kırıklı yüzeyler fırtınalı bir havadaki deniz dalgalarını simgeliyor. Ahşap tezgahlar ile oturma elemanları ise rıhtımları temsil ediyor. Proje servis alanı, terası, pazar alanı ve toplanma alanından meydana geliyor. Kullanılan ahşap malzemeler ise deniz peyzajındaki tuzlu ortamlara dayanaklı olması adına marin kontrplak ve doğu sediri gibi türlerden oluşuyor.

Bu kamusal mekan, yerleştiği Magdalen Adaları’nda belirlenen rota üzerinde bölge tarihi için öneme sahip ve panoramik özellikleriyle öne çıkan 12 noktada gerçekleştirilmesi planlanan projelerin ilki olma özelliği taşıyor. Parkur boyunca aynı zamanda yönlendirmeler ve bölgenin tarihini anlatan etkileşimli istasyonlar bulunuyor. Gerçekleştirilen kamusal projede bulunan istasyonda ise yerel bir sanatçının şiir ziyaretçilerin yolculuğuna katılıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: