Denizin Derinliklerinden

Suda yaşayan tek hücreli alglerden esinlenen aydınlatma serisi, gözle göremediğimiz bu canlıların etkileyici formlarını insan ölçeğine taşıyor.

David Trubridge tarafından tasarlanan aydınlatma serisi, denizin derinliklerinden ilham alıyor. Suyun altında yaşayan tek hücreli deniz yosunlarının formlarından referans alan tasarımlar, önceki yıl Milano Tasarım Haftasında sergilenen ve yükselen su seviyelerine odaklanan “Göz Hizasında” serisinin devamı niteliğinde.

Okyanuslardaki besin zincirinin temelini oluşturan alglerin doğal strüktürlerini yeniden üreterek insana yakın bir ölçeğe getiren seri, bu canlıların ekosistemdeki önemine de dikkat çekiyor. Atmosferdeki karbonu tutma kapasitelerinin dünyadaki bütün yağmur ormanlarından daha yüksek olduğu belirtilen bu canlılar, biyosferdeki oksijen üretiminin büyük bir kısmını gerçekleştiriyorlar.

Doğal kıvrımların hakim olduğu formları vermek için kullanılan bambu kontraplaklar CNC kesim ile şekillendirilmiş. Formosa alginden esinlenen tasarımda ayrıca geri dönüştürülmüş plastik su şişelerinden elde edilen polietilen keçe de kullanılmış. LED ışıklarla çalışan aydınlatmalar formun izin verdiği boşluklarla etkileyici ışık-gölge durumları yaratıyor.

Etiketler: