Derin Müdahale

Château la Coste şarap bağının özgün atmosferi içine yerleşen sanat galerisi, toprağa gömülen mekanı ve yüzeyde süzülen çatı örtüsü ile derin ve kuvvetli bir ize dönüşüyor.

Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlanan galeri; mimarlık, sanat, şarap ve doğayı buluşturan Fransa’nın güneyindeki Château La Coste şarap bağının programına eklemlenerek topoğrafya ve üzüm bağlarıyla fiziksel ve görsel ilişkiler kuruyor.

fotoğraflar: stephane aboudaram | we are content, maurits van der staay

Hem sanat galerisi hem de şarap mahzeni olarak tasarlanan proje, Tadao Ando, Frank Gehry ve Jean Nouve gibi isimlerinin işlerinin de yer aldığı şarap bağına 28 Arazinin doğal çizgisi göze alınarak, yapının şarap bağına tam yerleşmesini sağlayan 6 metre derinliğinde bir vadi oluşturulmuş. Brüt beton kullanılan istinat ve sergi duvarlarına iç ve dış mekan arasında temiz bir görsel ilişki kurmak adına cam yüzeyler eşlik ediyor. Toprağa yarı gömülü yapının öne çıkardığı ne belirgin öğesi ise metal strüktür üzerine yerleştirilen ve bir yelkeni andıran çatı örtüsü. Çatı formunun oluşturduğu tekrar eden çizgiler üzüm bağlarının yerleşimini temsil ederken aynı zamanda da havada süzülüyormuş görüntüsüyle hafifliğini ve yapının yataylığını vurguluyor.

Gün ışığının doldurduğu 160 metrekarelik galeri alanında heykel ve fotoğraf sergileri yer alıyor. Geri kalan kullanım alanı ise şarap mahzeni olarak tasarlanmış. Arazinin giriş yapısından başlayan bir patika ziyaretçileri yönlendirerek eğimli bir yol sonunda galeriye ulaştırıyor. Yapının arka tarafında ise yansıma etkisini de tasarıma katan bir su öğesi bulunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: