Dijital Ateş Böcekleri

Avusturyalı sanat kolektifi Neon Golden, ateş böceklerinden esinlenerek "Sürü" adlı bir yerleştirme gerçekleştirdi. Karanlık bir mekana yerleştirilen sergi, çevresindeki hareketleri algılıyor ve ateş böcekleri gibi tepki vererek ziyaretçilerle etkileşime geçiyor.

Binlerce LED’den oluşan yerleştirme, karanlık bir mekanda metal bir çerçeveye bağlı duruyor. Yapay yaşam simülasyonları üreten Craig Reynolds’un tasarladığı Boids yazılımı sayesinde ışıklar yön değiştirebiliyor. Böylece LED’ler, çevredeki ziyaretçilerin davranışlarına göre yatayda hareket ederek ateş böceklerini taklit ediyorlar.

fotoğraflar: © neon golden

Işık sürüsü, farklı gereksinimlere de uyum sağlayabiliyor. Yerleştirmenin bulunacağı mekana göre, modüller artırılıp eksiltilerek serginin boyutları değişebiliyor. Neon Golden ekibi, yerleştirmenin, yapılı çevrenin katı kurallarla belirlenmiş düzenine karşı kaotik ve düzensiz bir ortam sunduğunu belirtiyor. Sergi, fütüristik dijital ateş böcekleri için tekno-doğal bir orman yaratıyor.

Yerleştirme ilk kez, Şubat ayında Viyana’da düzenlenen Olympus Fotoğrafçılık Oyun Parkı’nda dans sanatçısı Máté Czakó’nın performansıyla görücüye çıkmıştı. Farklı disiplinlerden 14 üyeden oluşan Neon Golden 2005’ten beri görsellik, hareketli grafikler ve karmaşık ışık yerleştirmeleri üzerine deneysel çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

[embed]https://vimeo.com/119266974[/embed]

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: