Dijital Prototipler

Bartlett Mimarlık Okulu öğrencileri, köpük boruları çimentoyla kaplayarak bir dizi ürün tasarladı. Bilgisayar odaklı üretim ve zanaat tekniklerini buluşturmayı amaçlayan projenin mekan üretiminde de yeni yollar açabileceği düşünülüyor.

Bartlett Mimarlık Okulu öğrencileri Christina Bali, Nadiah Shahril ve Christiana Tzovla boruları çimentoyla kaplayarak Gotik tarzda kiriş, kolon ve mobilyalar tasarladı. Tasarımlarını ilk olarak bilgisayarda modelleyen öğrenciler, köpükten boruları çeşitli tekniklerde eğip bükmüşler. Halatlarla bir araya getirilen borular, farklı ürünler için kompleks strüktürler oluşturuyor.

Projenin ismi Plexe-e Latince örgü, sarım gibi anlamlara geliyor. Ekip üyelerinden Christiana Bali, aslında örgünün yüzyıllar öncesinden kullanılan “kültürel bir seri üretim tekniği” olduğunu belirtiyor ve projedeki her bir ürünün birbirini destekleyecek bir sistem önerdiğini söylüyor. Öğrenciler bu projeyle birlikte bilgisayar odaklı üretim ve zanaat tekniklerini deneyimlemiş. Projenin ana amacıysa dijital prototipleri “gerçek dünya”ya uyarlayabilmekmiş.

[embed]https://youtu.be/lnHSb\_oxJgQ[/embed]

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: