Dinamik Örüntüler

İngiltere'de bir okul için inşa edilen kapalı havuz, yapı alanında var olmayı yapı alanı ile birlikte var olabilmeye taşıyarak tasarımını doğal ve tarihi çevresinden aldığı referanslarla vurgulamayı yeğliyor.

Freemen’s Okulu'nun 2014 yılında yangından tahrip olan havuz binası yerine inşa edilen yeni yapı, kampüsün batısından doğusuna taşınarak mevcut spor tesislerinin yanına konumlandırılmış. 25 metre uzunluğundaki 6 şeritli yarış havuzunun yanı sıra programda çok amaçlı bir eğitim ve etkinlik alanı da bulunuyor.

Okul, İngiltere Tarihi Park ve Bahçeler Sınıflandırması’na göre ikinci derece koruma alanı olarak kabul edilen bir bölgede bulunduğundan, havuz binasının çevresel etkisinin azaltılması amacıyla zemin kat kısmen toprak altında çözülmüş. Çevre peyzaja göre şekillenen yapı bu yönüyle mevcut birçok ağacın korunmasını sağlamış.

Havuzun yapımında, yapı alanıyla ilişki kurabilen sürdürülebilir bir bina inşa edebilmek için son teknoloji ağaç konstrüksiyon ve şantiye dışı fabrikasyon yöntemleri kullanılmış. Çapraz lamine ahşapla (CLT) desteklenmiş, yapıştırılmış lamine ahşap (glulam) kiriş sistemine sahip yapı, inşa sürecinin hızlı, verimli olmasını sağlarken karbon salınımını da en aza indiriyor. Yapının inşa tekniği aynı zamanda esnek, ısı yalıtımlı ve korozyona dayanıklı olduğundan bu durum, iç mekanda havuz bulunmasının binaya getireceği olumsuzlukları ortadan kaldırmış oluyor. Duvarlar ile çatının yerinde inşasının toplamda yaklaşık üç hafta sürmesi ise binanın detaylı tasarımı ve inşaatın bir yıl içerisinde tamamlanmasına olanak vermiş.

Lamine kirişlerle vurgulanan çatı formu, görsel olarak dinamik bir iç mekan oluşmasını sağlıyor. Açık bırakılan bu kiriş sisteminin yarattığı hareket ve malzemenin doğal tonları aynı zamanda dış mekanla kurulan ilişkiyi pekiştiriyor.

Vaziyet planı
Üst kat planı
Alt kat planı
Kesit
Giydirme cephe detayı
Pencere detayı

Londra Belediyesi tarafından hazırlanan 4 aşamalı imar planının ikinci aşaması olan havuz binası, yeni bir müzik okulu ve altmış öğrenci kapasiteli misafirhane yapılarını kapsayan ve 2014 yılında tamamlanan ilk etabın akabinde gerçekleştirilmiş. Gelecek etaplar ise, ikinci dereceden tarihi eser olan ana konutun yenilemesini, yeni bir okul bahçesi yapımını ve okul peyzajının iyileştirilmesini içeriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: