Dinamizmin Renkli Hali

GÜZİN ÖZTOK

Tuna Ofis'ten Ozan Tığlıoğlu tasarımı Dama Puf, Design Turkey 2014’te ürün tasarımı kategorisinde En İyi Tasarım Ödülü’nü kazandı.

Güzin Öztok: Bugünün ofisini nasıl tanımlarız, ofisin ihtiyaçları nedir sizce? Tuna'nın ürünleri bu anlamda nerede konumlanıyor?
Ozan Tığlıoğlu: Bugünün ofis kültürü hızla değişiyor. Farklı iş biçimine sahip şirketler kendi ihtiyaçlarıyla birleşen ofis tasarımlarını tercih ediyor. Ofislerin mimari ve iç mimari yapılarına göre mobilya seçimlerini yapıyorlar. Öte yandan bugünün ofisleri teknoloji ile bütünleşen, sağlık koşullarını sağlayan tasarımlarla yenileniyor. Biz de Tuna Ofis olarak yeni fikirler üzerine çalışıp gelişen pazarın ihtiyaçlarını karşılayan ürünler tasarlıyoruz. Ürünlerimizi çözüm aracı olarak mimarinin diline uygun farklı seçeneklerde konumlandırıyoruz.

GÖ: Dama'yı ne zaman tasarladınız? Ürünün ana fikri neydi?
OT: Dama 2013 yılında tasarlandı. Ürünün ana fikri bir merkez yaratmaya dayanıyor. Ofisin içinde ya da belki ortasında çalışanların bir araya geldiği, nefes aldığı bir alanda olmasını öngördük. Renk seçenekleri ve isteğe bağlı eklentileri ile yapının içinde kendini hissettiren bir ürün.

GÖ: Dama, Tuna'nın ürün grubu içinde nerede konumlanıyor ve ürün tanımı nedir?
OT: Dama puf, ürün grubumuz içinde bekleme alanlarında konumlanıyor. Ürünü tanımlamak gerekirse kendi içinde farklı renk ve ölçülere göre dönüşebilen kurgusu ile oturma-dinlenme alanı yaratıyor. Ofis, lobi ve giriş mekanlarında dikkat çekici bir nesneyken işlevselliğiyle endüstriyel bir ürün.

GÖ: Dama'yı kim kullanacak? Nasıl bir mekanda yer alıyor bu tasarımlar? OT: Dama puf birçok projede tercih edilen bir ürün. Mimarlar ya da iç mimarlardan gelen geri dönüşler ürünün beklentilere cevap verdiği yönünde. Önemli sayıda kişinin çalıştığı ofislerde, bir alan yaratması ve tanımlaması iç mekan tasarımına bir nesne kazandırırken işlevsel bir anlam da yüklüyor. Seçilen kurgularına göre doluluk boşluk oranlarını dengeye alabiliyor. Hastane ve ofis lobileri ile ofis içinde kullanılıyor en çok.

GÖ: Dama'nın malzemeleri nedir, renk çalışmasını anlatır mısınız?
OT: Dama ahşap, metal konstrüksiyon, ayarlanabilir ayaklardan oluşuyor. Renk alternatifleri mimarinin kendi yapısı içinde seçeneklerle belirlenebiliyor.

fotoğraflar: suat eman

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL