Dışarıdakinin İçi

IKD Tasarım Ofisinin bir müzenin bahçesindeki ağaçların etrafına yerleştirdiği oturma elemanı ahşap bloklardan oluşuyor. Tasarım, bir mobilya olmanın ötesine geçerek çocuklar için eğlenceli bir oyun elemanına dönüşmüş.

Amerika’nın Massachusetts eyaletinde üç galeriden oluşan Heritage Museum & Gardens, çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor. Müzenin 2015 yılında bir açık hava sergisi olarak açtığı Saklı Sığınaklar Sergisi yarışmasının dokuz kazananından biri olan IKD firmasının tasarımı, bir ağacın gövdesini çevreleyen yüksek oturma alanından oluşuyor.

fotoğraflar: ikd

Kullanıcıya etkileşimli bir deneyim sunan tasarım, ağaçların etrafında tasarlanan geleneksel mobilyalardan farklı olarak kullanıcının yüzünü dışarıya değil ağaca döndürüyor. Mobilya, bu tasarım kararıyla müzenin tarihi öğelerinden birini oluşturan ağaçlar için ziyaretçilerde bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Öte yandan bu oturma kurgusu, kullanıcının sosyal etkileşimini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Mobilya strüktürü, geri dönüştürülmüş ahşapların modüller halinde üst üste gelmesiyle oluşturulmuş. Ortalarında boşluk bulunan bloklar, yataydaki hava dolaşımını sağlarken özellikle çocuklar için dışarının gözlenebildiği eğlenceli bir oyun öğesine dönüşmüş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: