Bir Evin Üçte İkisi

Tato Architects’in Japonya’da tasarladığı Hikone Evi, geleneksel arazi kullanımının dışına çıkarak farklı bir konut tipi örneği oluşturuyor. Dikdörtgen arsanın içine komşu yapılardan farklı bir biçimde dairesel planlı yerleştirilen yapı, Shiga bölgesi'nde yer alıyor.

Tato Architects'in mimari tasarımını yaptığı Hikone Evi, Shiga Bölgesinde yer alan bir konut yapısı. Dışarıdan bakıldığında üç katlı olarak algılanan, ancak esasında iki katlı olan yapının mimarı Yo Shimada, tasarım ölçeğinin dışarıdan okunmasının zor olmasını özellikle tercih ettiğini belirtiyor.

hikono evi,Tato Architects
shinkenchiku sha

Komşu yapılardan farklı olarak dikdörtgen arsanın içine dairesel olarak oturan yapı, Shiga Bölgesi’nde konumlanıyor ve genç bir çiftle iki çocuğuna ev sahipliği yapıyor.

Üst katlara çıkan merdiven, oturma odasının dairesel duvarından dolanıyor. Dairesel duvarı saran ahşap masanın üzerinde yükselen merdivene ulaşabilmek için yine birkaç basamakla önce masanın üzerine çıkılması ve oradan ana merdivene ulaşılması gerekiyor. Bu da ev sahipleri için keyifli bir oyuna dönüşüyor.

İki kat arasında yer alan ahşap asma kat, ikinci katın havada uçuyormuş izlenimi yaratması için birinci katın tavanından strüktürel destekler sayesinde 75 santimetre yüksekte duruyor. Shimada bu 75 santimetrelik boşluğu “havada süzülen mekan” olarak tanımlıyor ve şöyle diyor: “Ne toprağa ne de yapının katlarına ait olan belirsizlik bir mekan yaratmak istedik. Bunu da pencere açıklıklarının yükseklikleriyle oynayarak yaptık. Ölçek algısında açıklık ve mistik bir atmosfer yaratabilmek için pencereleri üç katlı olarak yerleştirdik.”

Hikone Evi, çoğunlukla ahşap ve metal mobilyalara sahip. Alt katta ada şeklinde tasarlanmış mutfak, oturma odası ve tavanı açık cephe içerisinde kalan iç avlu konumlanırken üst kat bölünebilir yatak odasına ve oyun odası ya da çalışma alanı olarak kullanılabilecek bir odaya sahip.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL