Doğa Dairesi

İrlanda'nın Carlow kentindeki bir ilkokulda inşa edilen eğitim pavyonu, öğrencilerin doğayla etkileşim kurmaları ve sorumluluk bilinci geliştirmeleri için tasarlanmış.

Carlow'daki bir ilkokul için farklı yaş gruplarına uyum gösteren etkileşimli bir strüktürün beklendiği yarışmayı kazanmamızın ardından Hedge School adını verdiğimiz eğitim pavyonunu tasarladık. Tasarım, ufuk açıcı ve maceralı bir öğrenme halinin gelişmesi için tetikleyici bir öğe olarak gördüğümüz bir ahşap iskelete ve onun içinde büyüyen bir vejetasyona sahip.

pavyon, AP+E, aisling mccoy, okul, irlanda, HEDGE SCHOOL,
fotoğraflar: aisling mccoy

Pavyonda ahşap kolonların yerleşimiyle dairesel bir alan tanımlanıyor. Klasik bir amfitiyatrodan referans alan strüktür, aynı zamanda çocukları oyuna teşvik ediyor. Strüktüre eklemlenen vejetasyon sayesinde öğrenme eylemiyle doğayı harmanlamak istedik. İlkokuldaki öğrencilerin ekosistem, iklim, mevsimler, flora ve fauna hakkında ilk bilgilerini burada pekiştirmeleri önemliydi. Öğrenme deneyiminin bir parçası olarak öğrenciler kendi bitkilerini yetiştirip büyüme sürecini gözlemliyorlar. Pavyonda aynı zamanda çeşitli etkinlikler, dış mekanda düzenlenen dersler ve toplanmalar da gerçekleştiriliyor.

Minimalist bir trabzan parmaklığı yaratmak için kullanılan çelik kablolar, kontrplak ve ek bitki kasalarıyla destekleniyor. Bitkiler ve sarmaşıklar büyüdükçe pavyon daha muhafazalı ve yabani bir görüntüye sahip olacak. Bu bağlamda pavyonun devamlılığı ve değişimi de öğrencilerin eğitiminin bir parçası haline gelecek. Öğrencilerin sürece dahil olması ve projeye aidiyet hissetmeleri önemliydi. Bu nedenle inşa süreci okul saatleri içinde gerçekleşti ve farkı sınıflar bitki ekimi ve dikimi yaptılar.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL