Doğadan Türeyen

Tayland’da bulunan Panyaden Okulu için gerçekleştirilen spor salonu, organik tasarım ile 21. yüzyılın mühendislik teknolojilerini ekolojik kaygıları olan projenin temeline yerleşen doğal bir malzeme ile bir araya getiriyor.

300 öğrencilik bir kapasiteye sahip olması planlanan spor salonunun, günün ihtiyaçlarına cevap veren modern bir tesis sunmasının yanı sıra okulun diğer toprak - bambu yapıları ile bölgenin tepelik coğrafyasıyla da uyum içinde olması arzulanmış. Panyaden’nin benimsediği “yeşil okul” anlayışı temel alınmış ve düşük karbon ayak izi bırakmak adına yalnızca bambunun kullanıldığı bir yapı ortaya çıkarılmış. Budist öğretilerle şekillendirilen bir müfredata sahip okulda, spor salonunun tasarımı ise kendini katmanlar halinde yerleşen çatı örtüsünde gösteren lotus çiçeğinden ilham alıyor.

Bambu yapı bölgedeki rüzgar, deprem gibi doğa olayları göz önüne alınarak dayanıklı olacak şekilde üretilmiş. Projede kullanılan bambu kiriş sistemi, herhangi bir ek bağlantı ya da destek gerektirmeden 17 metrelik açıklık geçilmesini sağlıyor. Proje alanında üretilen kirişler daha sonra vinç yardımı ile yerlerine yerleştirilmiş. Bambu malzemeler, dayanıklılığı artırmak üzere boraks tuzu ile işlemden geçirilmiş ancak bu süreçte hiçbir zehirli kimyasal kullanılmamış. Seçilirken yaşlarına özellikle dikkat edilen bambular için en az 50 yıllık bir kullanım ömrü öngörülüyor.

Konsept eskizleri
Vaziyet planı
Plan
Kesit
Görünüş

782 metrekarelik bir kullanım alanına sahip yapı salon futbolu, basketbol, voleybol ve badminton sporları için kort alanlarına sahip. Ayrıca otomatik olarak kaldırılabilen bir de sahne bulunuyor. Sahnenin arkasındaki duvar ise spor ve tiyatro malzemelerinin konulduğu odaya ait. Yapının iki uzun kenarına eklenen balkonlar seyir alanları oluşturuyor. Malzeme ve tasarım tercihleri ile sağlanan doğal havalandırma ve doğal yalıtım ise yıl boyunca mekandaki havanın ideal derecelerde kalmasını sağıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: