Doğal Birliktelikler

Yerleştiği kırsal dokuyla uyumlu bir dil yakalamayı amaçlayan şaraphane, geri dönüştürülmüş ahşap yüzeylerin ve toprakla kurulan ilişkinin öne çıktığı bir tasarım benimsiyor.

Meksika’da tasarlanan Bruma Şaraphanesi; ahşap, çelik ve toprak gibi malzemelerin kullanıldığı tasarımıyla yerleştiği kırsal dokunun renkleriyle uyumlu bir dil yakalıyor. Otel, restoran, spa ve etkinlik alanın da dahil olduğu büyük bir planın parçası olan imalathane, 2.000 metrekarelik kullanım alanını kırmızı ve yeşil tonların hakim olduğu Valle de Guadalupe peyzajı ve topografyasının doğal bir parçası haline getiriyor. Toprağın içine sokulan yapı, dengesiz hava değişimlerinden korunmak adına zeminden gelen termal ısıyı kullanıyor. Binanın yanına yerleştirilen havuz ise görsel etkisinden daha önemli olarak doğal bir yalıtım unsuru olarak işlev görüyor.

fotoğraflar: humberto romero

Geri dönüştürülmüş ahşap ve çelik, projede kullanılan ana yapı malzemeleri. Doğal olarak eskitilmiş ahşap plakaların sunduğu farklı tonlar, toprakla görsel bağ kuran bir görüntü yaratırken, duvarlar üzerine işlenen cam daireler iç mekandaki atmosferi hareketlendiriyor. Projede kullanılan oturma elemanları ve dekoratif parçalar için de işlenmemiş, doğal ürünlerler tercih edilmiş . Eğimli toprak duvarlar ile ise yapıdan çevre peyzajına uzanan bir bağ kurulması ve projenin doğal dokuyla kurduğu ilişkinin güçlenmesi amaçlanmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL