Doğal Oyun Deneyimi

Vancouver’daki oyun parkı, çocukları ve yetişkinleri tasarım sürecine dahil ederek tasarlanmış. Maceralı bir yere dönüştürülen park alanı, farklı peyzaj tipleri içeriyor.

Terra Nova Macera Parkı (TNAPE), doğal oyun parklarının ilkelerini tarımsal peyzaja ve alandaki ekosisteme aktarıyor. Fraser Nehri’nin Middle Arm kısmında yer alan park, sayısız peyzaj tipi sunuyor. Ayrıca okul öncesi çocuklar için doğal alan ve kamusal bahçeleri içeriyor. TNAPE, alanın mevcut karakterleri yansıtan bir yapıda. Park, merakı kışkırtacak ve hayal gücünü harekete geçirecek, korkuyu değil meydan okumayı ve riski kucaklayan, hikayelerin farklı yollarla kendini anlattığı bir alan.

fotoğraflar: hapa collaborative
çocukların modeline benzer tasarlanan oyun elemanı
çocukların tasarladığı oyun alanı modeli
çocukların eskizleri
çocukların eskizleri
oyun alanı eskizi
oyun elemanlarından kesitler
oyun elemanlarından kesitler
oyun elemanlarından kesitler
kaydırak kulesi
asılma oyuncağı
vaziyet planı
kesitler

Projenin tasarım aşamasında yetişkin ve çocuk danışmanlarla birlikte çalıştık. TNAPE, içinde “büyük çocuklar” olarak nitelendirebileceğimiz halkın ve “küçük çocuklar” olarak adlandırabileceğimiz iki yerel okuldaki dördüncü, beşinci, altıncı sınıf öğrencilerinin katıldığı tasarım süreciyle şekillendi. Bu katılımcı süreçte danışmanlarımız alanda vakit geçirip fikirlerini anlattılar ve istediklerini belirttiler. TNAPE’nin nasıl oynamamız gerektiğini anlatan geleneksel oyun parklarıyla belirsiz ve kışkırtıcı bir zıtlık yaratmasını.

Terra Nova, iki bölge olarak tasarlandı. Çiftlik ismini verdiğimiz oyun parkında farklı elemanlar mevcut. Alandaki pek çok oyun elemanı, fabrika çıkışlı hazır ürünler yerine sedir ağacı ve sürdürülebilir tasarım ilkeleri kullanılarak hayata geçirildi. Etrafında altı metrelik spiral kaydırak bulunan 10 metrelik bir kule, ahşap tırmanma strüktürü, dokuz farklı tırmanma alanı sunan ve havada devam eden halatlı yol, kaydırak ve su havuzuyla kum havuzunun bulunduğu oyun alanı çiftliğin içinde yer alıyor. İkinci bölge, yani atların ve ahırların bulunduğu çayır bölgesiyse teleferik, büyük salıncaklar, döner kaydırak, labirent ve piknik alanını içeriyor.

Sonuçta tasarladığımız parkta yerel ve doğal malzemeler iç içe geçti, böylece oyun kavramının içeriğine ve yeniden düşünülmesine cevap veren bir tasarım ortaya çıktı. Park risk almayı, eğlenceyi ve dış mekanlarda aktif olmayı hatırlatıyor.

TNAPE süreci, özgün tasarıma, içerisindeki bileşenlere ve olağandışı bir oyun deneyimine yanıt veren bir park olarak sonuçlandı. Tasarım, çocukların doğa ile iletişimlerinin kopmasıyla artan “Doğa Yoksunluğu Sendromu” endişelerini gidermeye çalışıyor. Açıldığından bu yana TNAPE, Richmond ve Vancouver Şehirlerindeki oyun deneyimini keşfetmeye istekli aileler için önemli bir mekan haline geldi. Parkta yüzlerce çocuğu tırmanırken, kayarken, yuvarlanırken ve koşarken görmek şaşırtıcı değil. Sonuç olarak park, yetişkinlerin ve çocukların eğlenmesi için tasarlandı.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL