Doğasıyla Uyum İçinde Bir Köprü

Slovenya'nın kuzeybatısındaki ormanların içinde yer alan bisiklet köprüsü, Sava Nehri'nin iki yakasını buluşturuyor. Sade tasarımı ve malzeme seçimi ile bulunduğu doğaya sakin bir şekilde ekleniyor.

Dans Arhitekti tarafından Slovenya'da yapılan bisiklet köprüsü Sava Nehri üzerinden geçerek Bohinjska Bistrica köyü ile Bohinj Gölü'nü birbirine bağlayan bir bisiklet yolunun parçası olarak projelendirilmiş. Köprünün tasarımı ve yapımında kullanılan malzemeler onu bir ekleme olarak değil buradaki doğanın bir parçası gibi hissetmemizi sağlıyor. Nehrin akışı, köprünün bağladığı iki yaka ve yapılan yeni yolun rotası; köprünün konumuna karar vermede etkili olan üç temel nokta olmuş. Mimarlar; köprüyle birlikte yeni bir yol yapılmasının aslında düşünüldüğü kadar basit bir süreç olmadığını ve yapılan uygulamaların çok fazla katmana etki ettiğini vurguluyorlar. Bu noktada da aslında köprülerin insanlık tarihinde her zaman özel bir öneme sahip olduğunun altını çiziyorlar.

miran kambič, köprü, slovenya, dans arhitekti
fotoğraflar: miran kambič

Sava Nehri'nin mevsime göre değişen debisini göz önüne alarak tasarlanan köprüye, bisiklet geçişini zorlaştırmayacak bir eğim verilmiş. Yaklaşık 54 metrelik bir açıklık geçen köprüyü beton ayaklar destekliyor. Kirişlerde kullanılan keresteler aynı zamanda köprü boyunca korkuluk olarak devam ediyor. Korkuluğun üzeri ise yine çok parçalı ahşap tabakalarla kaplanmış. Yapım tekniği ve malzemeler bölgenin geleneksel üretimlerine uygun olarak seçilmiş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL