Doğaya Övgü

Danimarka’nın doğasına bir teşekkür niteliğinde yerleştirilen tasarım, peyzaj içine kendini yedirerek bölgeyi gezenlerin yaşadığı deneyimi özgünleştiriyor.

Danimarka’da bulunan Fur adlı küçük bir adaya kurulan yerleştirme, ülkenin sahip olduğu özgün doğal alanları kutlamak için seçilen üretimlerden biri. “Steder i Landskabet” (Peyzaj İçindeki Mekanlar) projesi, ülke genelinde doğasıyla öne çıkan 10 farklı noktaya yerleştirilmesi planlan tasarımlardan oluşuyor. Reiulf Ramstad Architects ve Leth&Gori işbirliğinde gerçekleştirilen proje de heykelimsi formuyla öne çıkan 3 strüktürden meydana geliyor.

fotoğraflar: bjørn pierri enevoldsen

Üretimde kullanılan paslandırılmış çelik, bulunduğu doğal peyzaj ve mimari ürün arasında belirgin bir bağ kuruyor ve birbirlerine eklemlenmelerini kolaylaştırıyor. Form olarak deniz yosununun yayılımından esinlenerek coğrafyanın akışına göre yerleşiyor. Bölgeyi gezen insanların doğayla kurduğu ilişkiyi arttıran tasarımın ana parçası, küçük bir gözlem noktası olarak da çalışıyor. Tepeler ve yamaçların bulunduğu el değmemiş doğada insanların nereye ve nereden baktığını etkileyerek yaşanan deneyimi değiştiriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL