Doğrusal Girdap

WAF 2015 kapsamında en iyi iç mekan projesi seçilen tasarım, binlerce geri dönüştürülmüş ahşap parçayı bir araya getiriyor. March Studio tasarımı olan mekan, doğrusal bir girdap içine girmiş gibi hissettiriyor.

50 farklı sanatçı ve tasarımcı tarafından geliştirilen Avustralya'daki Hotel Hotel projesinin zemin katı, binlerce kereste parçasının kullanıldığı özgün bir tasarıma sahip. March Studio'ya ait olan tasarımı daha da özel kılan nokta ise kullanılan ahşapların hepsinin geri dönüştürülmüş malzeme olması. Bu dinamik atmosferi oluştururken çoğunlukla otelin kendi inşaat alanında bulunan ahşap parçalar kullanılmış. İçeri girildiği an insanı başka bir boyuta götüren mekanın mimarları, “zaten kimliği ve yaşı olan” malzeme ile farklı bir deneyim vermek istediklerini belirtiyorlar.

fotoğraflar: march studio

Otelin iki kapısını birbirine bağlayan alanda lobi, resepsiyon ve bar bulunuyor. Buradaki ana merdivenler de tasarımın bir devamı olarak mekanı takip ediyor. Onlarca yatay sıra halinde yerleştirilen keresteler metal parçalardan oluşan askılar ile sabitlenmiş. Binanın içine girdiğinizde doğrusal bir girdap içine girmiş gibi hissediyor ve onun verdiği yönelim ile merdivenlere doğru ilerliyorsunuz. Havada asılı duran bu dizilim aynı zamanda mekandaki ışık yayılımını da etkiliyor. Zemin kata yayılan birkaç oturma alanı ve avluyu da tasarlayan ofis, buralarda ahşap malzemeyi beton ile birleştiriyor. Malzeme ve uygulama seçimleriyle özgünleşen tasarım, WAF 2015'in en iyi iç mekan projesi seçildi.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: