Dolaysız Ritim

İklimin getirdiği yarı açık yaşam birimlerinden ve var olan strüktürden türetilen kafe, açık-kapalı mekan kurgusu ve tekrar eden ahşap öğeleriyle farklı ritimleri basitçe bir arada tutuyor.

Vietnam’ın kıyısında yer alan La Gi kenti dağlar, ormanlar, nehir ve kumlu plajlarıyla farklı bir tropikal bölge. Söz konusu yapı ise, bir restoran projesinin ilk aşaması.

İşverenin kısıtlı bütçesi, bu yenileme projesinin aşamalar halinde ve yavaşlatılmış bir süreç olarak kurgulanmasını, bir yandan işletmenin yürütülmesi için süreçte boşluklar bırakılmasını gerektirmiş. Bu sebeple, işletmenin sürekliliğini ve büyümesini sağlayan doğal geçişler tasarlanmış. Tasarımın esasını, insanların gündelik etkinliklerine mekan olabilecek, ağaçların altında, basit bir çatı yaratmak oluşturuyor. Yerel yapma bilgisinden de ilham alan proje, yarı açık alanlardan oluşuyor. İşlevsel, açık ve doğa ile yakın temasta bir mekan olarak yarı açık kafe, doğu-batı yönünde yerleşiyor ve arazide bulunan ağaçları da plan şemasına dahil ediyor. Çatıdan aydınlatmaya, mümkün olduğunca ucuz üretime odaklanılan yapıda, mütevazı bir çelik strüktürden oluşan ana destek sistemi, var olan restoranın ahşap çerçeve sisteminden türetilmiş. Yakındaki barajın ve nehir yatağındaki taşların renk ve biçimlerden ilhamla çatı, zemin ve duvarlar nötr bırakılmış. Oldukça basit olan plan şemasında; oturma alanı, bar ve depo, hol ve ıslak hacimler açık ve kapalı alanları oluşturuyor. Mekanı çevreleyen dolaşım, aynı zamanda yağmurdan ve sıcaktan koruyan bir ara alan yaratıyor. Ahşap yapı öğelerinin aralıklı olarak kendini göstermesiyle yeni ve eski, açık ve kapalı mekanlar arasındaki uyumlu ritim korunuyor. Bu ritim, kullanıcıların doğa ile samimi bir ilişki kurmasına aracılık ederken işleve dair ihtiyaçlara da karşılık veriyor.

Açık ve kapalı mekanlarıyla kütle
Açık ve kapalı mekanlarda aydınlatma
Çevreleyen dolaşımın cephe ve iç mekan ilişkisi
Çevreleyen dolaşımın cephe ve iç mekan ilişkisi
Çevreleyen dolaşımın cephe ve iç mekan ilişkisi
Ahşap strüktür ve aydınlatmanın görüldüğü hol
Mutfak ve oturma alanı
Vaziyet Planı
Görünüşte açık - kapalı ilişkisi
Plan

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL