Dolduran Boşluk

Mekan ve kullanım senaryolarını bir iç avlu etrafında üreten toplum merkezi, basit ama güçlü diliyle arazinin kamusallığını bünyesine taşıyarak artırıyor.

Yerinde üretilip birleştirilmiş elemanlarla inşa edilen bir lamine ahşap strüktür olan Impluvium Toplum Merkezi, İspanya’nın Kantabria bölgesinde, yangın sonrasında yıkılmış eski bir pazar alanında bulunuyor.

Merkez, dört kutunun aynı çatı altında bir araya geldiği, hem programlı hem de anlık etkinliklere olanak veren, kamusal bir yapı olması niyetiyle tasarlanmış. Zemin katı, içine yerleştiği arazinin devamı niteliğinde ve bu süreklilik, dışarıdaki kamusal alanı iç mekana taşıyarak genişletirken cadde ile görsel ilişki de kuruyor. Kare planın ana belirleyicileri ise kutuların yerleşimi ve iç mekanların ayrıştırıcısı olan avlu.

Zemin kattaki mekanlar, avlunun merkezi olmayan konumu sayesinde farklı büyüklüklerle çeşitlenirken, avlunun kotunun düşürülmesiyle iç cepheyi yapı içinde ve avlu boyunca çevreleyen oturma birimleri yaratılmış. Yaz mevsiminde dışarıda ve gölgede olanların, kış mevsiminde ise içeride ve doğrudan gün ışığı alanların kullanılabileceği bu oturma alanları, avlunun yapıyla ilişkisini kuvvetlendiriyor.

İç mekanda strüktüre takılan asma kat ise daha özel alanlar yaratıyor. Bu mekanlar, yapıyı çevreleyen ahşap kafesten süzülen doğal ışığı da alarak, plan şemasına kendine has ölçeği ile eklemleniyor. Avluda ya da avlu etrafında, iç mekanda ya da yapı etrafında tekil nitelikte mekansal örgütlenme ihtimalleri, özgünlüğü yitirmeden farklı senaryolar üretilmesine imkan veriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL