Dönüşen Otoyolda Nefes Alan Kütüphane

MVRDV’nin tasarladığı Skygarden projesi, Seul’da kullanılmayan bir otoyol parçasını 983 metre uzunluğunda bir kent parkına, dahası özgün bitki türleri ile yaşayan bir kütüphaneye dönüştürüyor.

Güney Kore’ye özgü bitki türlerinin sergilendiği 16 metre yüksekliğindeki parkta 228 tür ve alttürden oluşan 24.000 bitki bulunuyor. Güney Kore’de Seoullo 7017 olarak anılan projenin adı ise “Seul Sokağı”, “Seul’a doğru” anlamına gelen kelimeden ve yolun inşa edildiği, sonrasında ise dönüşüm geçirdiği 1970 ve 2017 tarihlerinden referans alıyor.

fotoğraflar: ossip van duivenbode

Güney Kore’nin doğal mirasını oluşturan bitki türleriyle yaşayan bir kütüphaneye dönüşen proje, eğitici bir rol de üstlenmeyi amaçlıyor. Kent sakinlerini doğa ile yakınlaştıran, bir yaya olarak şehir deneyimini zenginleştiren park, bölgedeki ikonik ve tarihi yapıları da farklı açıklardan gözleme fırsatı veriyor. Farklı boyutlardaki kasalara dikilen ve ailelerine göre gruplandırılan bitkilerin yerleşimi ise Kore alfabesine göre ilerliyor ve sıradışı komposizyonların oluşmasını sağlıyor. Alfabeye göre oluşan gruplaşmalar parkı, mevsimlere göre farklı renklerin ve kokuların hakim olduğu kimliklere ve bölümlere ayırıyor.

Yenileme projesi aynı zamanda tiyatro, çayevleri, dükkanlar, bilgi merkezleri ve bakım noktalarını da kapsıyor. Geceleri aydınlatmada kullanılan mavi renk görsel etkisinin yanı sıra bitkilerin gelişimine olumlu katkı sunması adına tercih edilmiş. Yenilenenlere ek olarak inşa edilen merdiven ve rampa geçişleri ise parkla kurulan bağlantıyı zenginleştiriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL