Dünyanın İlk "Biyolojik Ev"i Danimarka'da Tamamlandı

Een til Een tarafından tasarlanan dünyanın ilk “biyolojik ev”i bitkisel atık sayılan malzemeleri ileri dönüşüme tabi tutarak çevresel etkisini neredeyse sıfıra indirmeye odaklanıyor. Danimarka’nın Middelfart kentinde yapılan yeni ekopark için tasarlanan bu çevre dostu ev projesi dijital üretim tekniklerini de kullanarak her aşamasında sürdürülebilirlik stratejileri üzerinden şekillendirilmiş.

Proje kapsamında çimen, saman ve deniz yosunu gibi malzemeler çeşitli işlemlerden geçirilerek evin inşaatında kullanılan ana malzemelere dönüştürülmüş. Böylece hem bitkisel “atıklar” atık olmaktan çıkarılmış hem de genellikle enerji elde etmek üzere yakılan bu malzemelerin yanma işlemi olmadan değerlendirmesiyle çevrenin maruz kaldığı diğer bir olumsuz etki bertaraf edilmiş. Yapının cephesinde de yine çevre dostu bir malzeme tercih edilmiş. Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen yumuşak keresteleri bitkisel bazlı sıvılar ile ısıl işlemden geçirerek dayanıklı ahşap paneller üreten Norveçli üretici Kebony’nin ürünleri kullanılmış.

Ekip aynı zamanda inşaat sürecinin de çevresel etkilerini azalmaya odaklanarak birçok test yapmış ve yenilikçi yollar geliştirmeye çalışmış. Yapı tipik beton temel yerine zemine çakılan kazıklar ile inşa edilerek istenildiği zaman araziye zarar vermeden oradan kaldırılabilmesi de öngörülmüş.

Etiketler: