Duyguları Yönlendiren Yalınlık

İyi bir aydınlatma tasarımıyla kullanıcılarına kendini iyi hissettirip ilham veren bir projeyi amaçlayan tasarım ekibi, ışığın tıpkı müzik gibi, mekanın kullanıcılarının duygularını yönlendiren bir etkiye sahip olduğuna inanıyor.

Projede başlıca tasarım kriteri; firmanın bulunduğu sektörde bugünkü durumunu ve vizyonunu göz önüne alarak , sadece güncel ihtiyaçları karşılayan değil, hızla gelişen firma yapısına uyum sağlayabilecek esneklikte mekanlar yaratmaya çalışmak oldu. Açık ofis alanlarının ön planda olduğu proje, çalışanların motivasyonlarını artırmaya yönelik özelliklerde tasarlanıp detayları incelikle düşünüldü, abartıdan uzak yalın mekanlar paralelinde dinamik bir ofis ortamı kurguladık. Proje bütününde, mekan tasarımını oluşturan bileşenlerden herhangi birinin ofis içerisindeki iş akışının önüne geçmemesini hedefledik ve çalışanların kendilerine değer verildiğini hissedecekleri ortamlar yaratma bilinciyle projeyi ele aldık.

Yapı elemanları, mobilyalar ve aydınlatma armatürlerinde, dış ve iç mekanlar arasında ortak bir mimari dil oluşturmaya çalışırken tüm malzeme seçimleri ve detaylarda benimsemiş olduğumuz yalınlık anlayışını devam ettirmeye özen gösterdik.

Bina gün ışığını son derece iyi alan bir mimariye sahip, dolayısıyla binanın bu mimari özelliğinden faydalanarak projede aydınlatma tasarımına henüz yerleşim planlarını hazırlarken başladık. Ofislerde, çalışma birimleri ve toplantı masalarını gün ışığını en doğru alabilecek şekilde yerleştirmek, çalışma alanlarında gün ışığı ile dengeli bir aydınlatma sağlamaya çalışmak ve bina genelinde enerji verimliliği yüksek özellikte çevreci armatürler tercih etmek aydınlatma tasarımında öncelikli konular oldu.

Entek binasında aydınlatmayı, işlevselliğin yanında aynı zamanda bir atmosfer yaratma aracı ve mekan tasarımına ait detayların altını çizen bir bileşen olarak kullanmaya özen gösterdik. Açık ofis alanlarında çalışma gruplarının iz düşümlerine uygun olarak yerleştirilen lineer LED armatürler ile çalışma masalarında homojen bir aydınlatma sağlarken, armatür yerleşiminin tavanda yarattığı grafiği mekanın atmosferine estetik bir unsur olarak dahil ettik. Işığın tıpkı müzik gibi mekanın kullanıcılarının duygularını ve enerjilerini yönlendiren bir etkiye sahip olduğuna inanıyoruz. Sirkülasyon alanları ve ıslak hacimler de dahil olmak üzere binadaki tüm hacimlerde, iyi bir aydınlatma tasarımıyla, kullanıcılarına kendilerini iyi hissettiren ve ilham veren bir proje ortaya çıkarmayı amaçladık.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: