Düzce Umut Evleri Dünya Habitat Ödülleri 2017’nin Finalistleri Arasında

Türkiye’deki ilk kiracı hareketinin 1999 depreminden bu yana sürdürdüğü 15 yıllık hak arama sürecinin sonucu olan Düzce Umut Evleri projesi, yenilikçi ve sürdürülebilir konut örneklerini belirlemek ve tanıtmak adına verilen Dünya Habitat Ödülleri 2017 kapsamında finale kalan projelerden biri seçildi. Ödül programı, yalnızca iyi fikirlere değil bilgi ve deneyim paylaşımı ile dünyanın farklı noktalarında da uygulanabilecek, ihtiyaç halindeki başka insanların da faydalanmasını sağlayabilecek üretimlere odaklanıyor. Düzce Umut Evleri, 1985 yılından beri verilen ödül kapsamında henüz bitirilmeden finale kalan ilk proje oldu.

Filipinler'den "Haiyan’dan Sonra Kendi Kendini Tamir Eden Evler Programı" ve ABD’den "Spring Gölü’nde Ortak Evler" 2017'nin kazanan projeleri seçildi. Düzce Umut Evleri’nin de yer aldığı finalist 10 proje jüri üyeleri tarafından özel mansiyon ödülüne layık görüldü. Bütün projeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Düzce Umut Evleri, kiracı depremzedelerin kurduğu S:S Evsiz Depremzedeler Dayanışma Konut/Yapı Kooperatifi öncülüğünde yapılan çağrı sonucu mimar, mühendis, şehir plancısı, peyzaj mimarı, çevre mühendisi, psikolog, hukukçu, sosyolog gibi uzmanların bir araya geldiği Düzce Umut Atölyesi kapsamında depremzedelerin de dahil olduğu katılımcı bir süreçle gerçekleştirildi. Sağlıklı ve güvenli konut hakkı kavramı üzerinden temellenen proje hakim konut üretim anlayışının ötesinde başka bir sürecin de olabileceğini göstermeyi hedefledi.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL