Eğimlerle Tanımlanan

Hindistan’da tasarlanan park, yanına yerleştiği nehir yatağındaki su hareketine öykünerek kendi zemin katmanında değişen eğimlerle mekanları tanımlıyor.

Daha küçük akarsuların birleşerek oluşturduğu Harnav Nehri’nin kenarında bulunan ve eskiden atık depolama alanı olarak kullanılan arazide, belediyenin burayı rekreasyon alanına dönüştürme kararı almasını takiben tasarlanan park projesi, şehir sakinleri için yeni bir nefes alma noktası oluşturuyor. Tasarım, yalnızca yağışlı mevsimlerde dolan nehir yatağının yanında uzanan parkta insanların mümkün olduğunca suya yaklaşmasına, dinlenmesine ve hareket etmesine izin veren mekanlar oluşturmayı amaçlıyor. Nehre paralel giden yürüyüş yolları, suyun değişen yükseltisini taklit ederek yönü değişen hafif eğimlerle ilerliyor.

fotoğraflar: anand shukla & dhrupad shukla

Yürüyüş yollarındaki eğimler aynı zamanda parkın programındaki değişimi de yönetiyor. Yürüdükçe yaşanan deneyim ve çevre ile etkileşim şekil değiştiriyor. Nehrin kenarından devam eden yolun eğimi aşağıya yöneldiğinde orada alçak oturma elemanları oluşuyor, daha sonra tekrar yükseldiğinde ise bir köprüye dönüşüyor; bir sonraki aşamada düzleşerek kafenin de bulunduğu bir duraklama alanı yaratıyor. Yürüyüş yollarındaki eğimler yağışlarda biriken suların tahliyesi hesaplanarak uygulanmış, böylece su birikmeden aktarılarak direnaj yolu sayesinde nehre ulaşıyor. Her eğimin bitimine yerleştirilen toprak alanlar yayalar için suyun hareketinden kaçış sağlarken bir yandan da yürüyüş sırasında onları farklı doğrultulara yönlendiriyor. Park, her yaştan insanın rahatlıkla vakit geçirebileceği bir alan sunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: