Ekvador'da Marimba Kültürünü Yaşatmak

Caá Porá, Siete86 ve Ingeniera Alternativa tarafından, Ekvador’un Tambillo, Esmeraldas kentinde gerçekleştirilmek üzere bir kültürel merkez projesi önerildi. Proje, Afro-Ekvador kültürünü, marimba müziğini ve geleneksel dansını merkeze alan; toplumun kültürlerini yaşatabilmeleri, devam ettirebilmeleri ve paylaşabilmeleri için özel bir mekan sunmayı amaçlıyor. Bir yapı grubu oluşturan projenin yerel teknik ve malzemeler kullanılarak inşa edilmesi ve enerji verimliliğini temel alarak giderlerin minimumda tutulması amaçlanmış.

Tambillo şehri, perküsyon aletleri ile yapılan bir halk müziği olan ve UNESCO’nun somut olmayan kültürel miraslardan biri olarak tanımladığı marimbanın bölgesinde yer alıyor. Ancak bu kültürel müzik ve dans, nesiller arasında yaşanan öğrenme kopuklukları ile prova yapma ve sahneleme konusunda yaşanan mekan yetersizliklerinden dolayı risk altında bulunuyor. Bu kapsamda tasarlanan Palenque Cultural Tambillo projesi kültürün devamını sağlamak adına bir adım atmayı planlıyor.

Katılımcı araştırma süreçleri ve halkın katıldığı atölyeler sonucunda tasarlanan kültür merkezi, ana binaya yerleşen performans merkezi ile atölye ve sınıflardan oluşan daha küçük birimlerden oluşuyor. Sahnenin bulunduğu birim bir cepheden mangrov bitki örtüsüne doğru açılarak hem ışık ve havalandırma sağlıyor hem de doğanın bu kültürdeki yerinin altını çiziyor. Taşıyıcı strüktürlerin yerel kaynaklardan elde edilen ahşaptan inşa edilmesi ve yapının palmiye saz çatılar ile örtülmesi planlanmış. Duvarlar için ise istiridye kabukları katılmış sıkıştırılmış toprak kullanımı düşünülmüş.

Projenin uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgili şu an için kesin bir karar bulunumuyor.

Etiketler: