Endüstri Şehirlerinde Yeni Arayışlar

Uluslararası çokdisiplinli “New Farms for Expo” atölyesi 24 - 30 Haziran tarihleri arasında İtalya’nın Milano kentinde düzenlendi. Expo Milano 2015'in bir uzantısı olarak düzenlenen etkinlik, endüstri şehirlerinde binaların yeniden kullanılması için yeni yollar, özel ya da kamusal girişimlerle şehre dair yeni stratejiler üretmeyi amaçlıyordu.

fotoğraflar: alessandra di consoli

23 katılımcının, 30’dan fazla uzmanın katıldığı etkinlik, üç grup olarak ilerledi. Öğrenciler ve genç mimarlar için bir platform yaratmayı amaçlayan “New Generations” ekibinin organize ettiği atölyede Yeni Ekonomiler grubu, Milano’nun kentsel analizlerinden yararlanarak yeni iş modelleri tasarlarken Kentsel Metabolizma grubu, sürdürülebilir yöntemleri de içeren potansiyel girişimcilik örnekleri üzerine çalıştı. Marka & Öykücülük grubuysa kentlilerin arazi kaynaklarına dair farkındalıklarını artırmaya yönelik yeni bir marka tasarladı. Yedi gün süren atölyede şehir gezileri, sunumlar, takım çalışmaları, profesyonel katılımcı sunumları da gerçekleştirildi.

Etkinlikte MVRDV, Fabric, Mixst ofislerinden ve Milano Politeknik Üniversitesi, Torino Politeknik Üniversitesi gibi okullardan temsilciler de yer aldı.

Etiketler:

İlgili İçerikler: