Endüstriyel Limanda Yıkanmak

İsveç’in Frihamnen liman bölgesi, son zamanlarda endüstriyel dönüşüme tanık oluyor. Mevcut strüktürlerin korunduğu alanda ilk dönüşüm “Yıkanma Kültürü” olarak adlandırılan bir kule oldu.

Göteborg’ün liman bölgesi Frihamnen, son zamanlarda endüstriyel kimliğini kaybederek şehrin merkezi haline dönüşüyor. Liman, gemilerin inşa ve tamir edildiği bir tersane olarak kullanılıyordu. Alanın dönüşümü, çeşitli kültürel aktivitelere ev sahipliği yapan tanımsız endüstriyel alanların yeniden keşfiyle gerçekleşiyor. Suyun ve arazinin temizlenmeye çalışıldığı limanda binalar ve dev nesneler asfalt, beton ve suda bir araya geliyor; kullanıcı odaklı doğal mekanlar tanımlıyor. Sürdürülebilir kentsel gelişimin önünü açmak için Frihamnen’in tarihi kimliğini korumanın önemli olduğu düşünülüyor. Bu nedenle endüstriyel kimliği korumak için alandaki bütün yapıların korunarak yeniden işlevlendirilmesi planlanıyor.

endüstriyel dönüşüm, isveç, göteborg, frihamnen, liman, sauna, raumlaborberlin
fotoğraflar: raumlaborberlin

Limandaki ilk işlevlendirilen strüktür Raumlaborberlin ekibinin tasarladığı “Yıkanma Kültürü” adlı bir kule oldu. Sauna olarak yeniden işlevlendirilen kulenin insanları bir araya getirmesi ve limanda yüzmeye olanak tanıması planlanıyor. Ne var ki henüz su temizlenemediği için yapı şimdilik geleceğe dair bir gerçekleşmesi beklenen kullanım öneriyor. Kulenin iç mekanı, ahşapla kaplanmış. Diğer yapılar arasında görsel ve fiziksel iletişimi sağlamak için pencereler korunmuş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL