Esnek Kentsel Peyzaj

Akışkan tasarımı ile bir sanat objesini andıran strüktür, kentsel alanlardaki kamusal etkileşimi mimari tasarımın etkisiyle canlandıran proje örneklerinden biri.

Mimarlık ve kamusal kültür arasındaki kesişimleri irdeleyen Gravitational Field etkinliği kapsamında üretilen Flexible Landscape, Şanghay'da bulunan Jing'an Temple Meydanı'nda geçtiğimiz sene sergilendi. Strüktürün yerleştirildiği meydan, yolun 7 metre altında kalan ve bir metro çıkışına açılan kalabalık bir alan olduğundan, şehrin bir tür minyatürü gibi düşünülmüş. Tasarlanan kentsel peyzaj öğesi, bir sanat objesi olarak meydana eklemlenmesinin yanında; tiyatro, sergi, çarşı, ve oyun alanı gibi birçok etkinliğin bir parçası olarak kullanılmış. Canlılığı ve yaratıcılığı arayan proje ile şehrin ruhu mimari bir dille ortaya çıkarılarak, insanların bunu birebir deneyimlemesi sağlanmış.

fotoğraflar: lyu hengzhong, shen bo

GOA mimarlık ofisi tarafından tasarlanan geçici bir strüktürün meydan döşemesine zarar vermemesi ve olabilecek kuvvetli bir tayfun durumda çok fazla hasar görmemesi için malzeme olarak esnek bambu parçaları kullanılmış. Akışkan tasarımı meydana getiren 20 metre uzunluğundaki 50 adet bambu dilimi kavisli bir şekilde yerleştirilerek iki tane tepe oluşturulmuş. Tepelerin altında tanımlanan kuytu alanlar da insanların etkileşimini arttıran noktalardan biri olmuş. Ağustos ayında artan sıcaklıklara rağmen, gölge sağlayan strüktürüyle birlikte ideal açık alanlardan biri haline gelen meydana ayrıca su püskürten sistemler yerleştirilmiş. Form ve suyun yarattığı sis efekti, tasarımın meydanda yarattığı görsel etkiyi daha da arttırmış. Su ve güneşin bir araya gelmesiyle tepelerde oluşan küçük gökkuşakları da burada vakit geçiren insanların keyifli vakit geçirmesini sağlayan nedenlerden biri olmuş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: