Etkileşimin Odağında 17. Uluslararası Bahçe Festivali

Kanada’da düzenlenen 17. Uluslararası Bahçe Festivali peyzaj mimarı, mimar, tasarımcı ve görsel tasarımcıların oluşturduğu 72 kişilik bir kadronun tasarladığı toplam 26 interaktif bahçe yerleştirmesi ile ziyarete açıldı. Sergi, Québec şehrinde yer alan Reford Gardens içinde, Kanada bahçecilik tarihinde önemli figürlerden biri olan Elsie Reford tarafından tasarlanan tarihi bahçelere komşu bir alana yerleşiyor. 2000 yılından beri düzenlenen ve bugüne kadar 150’den fazla bahçenin sergilendiği etkinlik ile birlikte tarihi olan ve modern olan arasında geleneği, yeniliği ve korumayı içine alan bir diyalog kuruluyor. 2016 yılı sergisi için açılan yarışmada, 31 ülkeden katılan 203 proje arasından seçilen 5 bahçe tasarımı da bu sene geçici sergiler olarak etkinliğe eşlik ediyor. Festival 2 Ekim 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

christian poules tarafından tasarlanan "le caveau", fotoğraflar: martin bond
craig chapple tarafından tasarlanan "cyclops"
sean radford ve chris wiebe (SRCW) tasarımı "tiilt"
romy brosseau, rosemarie faille-faubert, émilie gagné-loranger tasarımı "la maison de jacques"
coache lacaille paysagist tasarımı “carbone”

-Christian Poules tarafından tasarlanan Le Caveau, taş ve topraktan üretilen ve yansıma fikriyle oluşan bir oda. Dört tarafı içi taşla dolu kafes strüktürlerden oluşan odanın ortasında havada asılı duran ve ekilmiş bir kaide bulunuyor. Tohum ile toprağın dünya ve gökyüzü arasına ufukta çizdiği çizgiden yola çıkarak, havada asılı parça bir başlangıcı temsil ediyor.

-

-Craig Chapple tarafından tasarlanan Cyclops, içinde bulunduğu peyzajın sahip olduğu bütün manzaraları çerçeveleyen ve çapı 8 metre olan obje olarak karşımıza çıkıyor. 10 adet 8 metrelik ahşap parçadan oluşan tasarım orta açıklığın etrafından dolanan bir külah şeklini alıyor. Ziyaretçiler boşluklu yapısıyla geçirgen bir hal alan objenin içine girerek tasarımı farklı bir açıdan deneyimleme imkanında da sahip oluyor.

craig chapple tarafından tasarlanan "cyclops"

-

-Romy Brosseau, Rosemarie Faille-Faubert, Émilie Gagné-Loranger tasarımı La Maison de Jacques kil toplarından oluşan zemin arasında yerleştirilen adım taşları ile fasulye sırıklarının arasından yürüme imkanı veriyor. Alana yerleşen ahşap strüktürler mekanı kendi içinde küçük bahçelere bölüyor ve fasulye vermeden önce kırmızı çiçekler açacak olan bitkiler arasında bir gezinti sunuyor.

romy brosseau, rosemarie faille-faubert, émilie gagné-loranger tasarımı "la maison de jacques"

-

-Carbone adlı bahçe karbon döngüsüne paralel olarak bir bir üretim döngüsü tanımlıyor. Coache Lacaille Paysagistes tasarımı olan bahçeye heykel olarak yerleştirilen ağaç gövdesi mobilya üretiminde ana malzemeye gönderme yapıyor. Kesilmiş ağaç gövdesi etrafında büyüyen geç ağaçlar ise yaşam ve yeniden oluşma duygularını irdeliyor.

coache lacaille paysagist tasarımı “carbone”

-

-SRCW tarafından tasarlanan TiiLT adlı bahçe hem heykelimsi mobilyalardan hem de peyzajdan oluşan interaktif mekanıyla geleneksel bahçe kavramına meydan okuyor. Güneşin durumuna göre çevrilebilen örtüler ziyaretçilerin direkt müdahale edebileceği ve oturup zaman geçirebileceği bir mekan oluşturuyor. Beyaz ve hafif strüktürler gökyüzü ve peyzaj içinde bir çiçek bahçesini andırıyor.

sean radford ve chris wiebe (SRCW) tasarımı "tiilt"

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: