Etkileşimli Kule

Portekiz’in Porto şehrinde yer alan yerleştirme, şehrin terk edilmiş bir bölgesinde tasarlanmış. Tarihi Sao Bento tren istasyonunun arkasındaki terk edilmiş otoparkı dönüştürmeyi ve bölgeyi canlandırmayı amaçlayan Locomotiva projesi kapsamında davet edilen Moradavaga, fonksiyonel bir strüktürden ziyade yerel halkı bir araya getirebilecek interaktif bir mekan yaratmak istemiş. Klasik endüstriyel strüktür çerçevesi etrafında biçimlenen kule, dikey borular etrafında hareket edebilen tenekelerle oluşturulmuş. Kuleye merdiven sayesinde tırmanan kullanıcılar strüktürle etkileşime girebiliyor ve bir yüzü parlak sarı renkli olan diğer yüzüyse ham halde bırakılan tenekeleri hareket ettirebiliyor. Kullanıcıların hareket ettirdiği tenekeler, üzerlerindeki renk farklılığıyla piksellenmiş görsellere dönüşüyor.

yerleştirme,moradavaga,porto,moradavaga
fotoğraflar: moradavaga

Endüstriyel malzemelerin ve strüktürlerin interaktif enstalasyonlar yaratmak için hızlı ve etkili çözümler sunduğunu belirten stüdyo, gündelik malzemelerin işlevleri üzerine yeniden düşünmek için enstelasyon çalışmasının farklılık yarattığını düşünüyor.

Eylül ayına kadar alanda kalacak yerleştirme, terk edilmiş alanın canlandırılmasını ve yeni bir mekan yaratmayı amaçlıyor.

Etiketler: