Fikirler Çarpışırken

Kullanıcı ihtiyacına göre farklı kompozisyonlarda yerleştirilebilir odalardan oluşan deneysel çalışma, geleceğin şehirlerini hayal edebilmek üzere sınırlı alanda azami yoğunluğun yaratacağı fikir çarpışmalarından beslenen katılımcı bir tasarım süreci kurguluyor.

MVRDV'nin Hollanda Tasarım Haftası (DDW) için tasarladığı (W)ego, farklı şekillerde konumlandırılabilen dokuz odadan oluşuyor. Eindhoven'da sergilenen ve "fütüristik bir otel" olarak nitelendirilen proje böylece mekanın gelecekteki farklı sakinlerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilecek, değişime açık bir konut senaryosu üretiyor.

MVRDV'nin kurum içi araştırma laboratuvarı olan The Why Factory ile birlikte geliştirilen projede odalar birbirinden renklerle ayrışarak değişik işlevler üstleniyor. Çalışma; iklim değişikliği, azalan kaynaklar ve hızlı nüfus artışı gibi güncel ve küresel sorunlar karşısında şehirlerin gelecekte nasıl evrilecekleri üzerine odaklanan araştırma sürecinin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Tasarımcılar projeyi, konukların birbirleri ile karşı karşıya gelmelerine ve hayallerindeki mekanları tartışmak durumda kalmalarına sebep olacak bir otel olarak tanımlıyor.

Projenin, azami yoğunluğun arzuların da azami olduğu duruma eşit olabileceği hipotezine dayandığını belirten MVRDV kurucularından Winy Maas, bu noktada araştırılan şeyin ise bu yoğun şartlarda doğacak müzakerelerin taşıdığı potansiyeller olduğunu belirtiyor. Maas'a göre (W)ego, oyun gibi çeşitli araçlar kullanarak araştırdığı katılımcı tasarım süreçleri ile burada ikamet eden her bir kişinin rekabetçi emelleri ile egosunu, olabilecek en adil şekilde modellemeyi amaçlıyor.

Etiketler: