Formla Çoğalan Birliktelik

Fin kültürünün bir parçası olan sauna ile şehirdeki etkileşimi artıran bir mekan oluşturmayı amaçlayan projenin teraslarla tanımlayan ahşap kabuğu, ana tasarım unsuru olarak iç ve dış mekan düzenini belirliyor.

Helsinki kıyısına yerleşen saunanın üçgen yüzeylerden oluşan ahşap kabuğu, iç ve dış mekan organizasyonunu belirleyen ana tasarım unsuru olarak, ziyaretçilerin hem sauna bölümünde hem de açık alanda manzaraya karşı vakit geçirebilecekleri keyifli alanlar sunuyor. Proje, hem konutların hem de yeşil alanların planlandığı ve şu an bir yeniden işlevlendirme sürecinde olan eski bir endüstriyel alanda gerçekleştirilmiş. Sauna banyoları ülkenin önemli kültürel unsurlarından biri, öyle ki 5,4 milyon nüfusa sahip ülkede 3 milyondan fazla sauna bulunuyor. Özel saunaların artmasıyla ise halka açık tesislerin ve dolayısıyla oluşan özgün iletişim şeklinin risk altında bulunduğunu belirten mimarlar, tasarladıkları proje ile şehirde kaybedilen etkileşimin yeniden sağlanacağını düşünüyorlar. Yeni yapılan konutların çoğunun kendi saunasına sahip olmasına karşın, yeni kent kültüründe bir araya gelmenin önem kazandığını ve buna bağlı olarak da bu kültürün devamı için halka açık saunaların önem kazandığını belirtiyorlar.

fotoğraflar: kuvio

Farklı yönlere yüzeyler veren yapının zemini, sahile bakışı tamamen kapatmamak adına olabildiğince alçak bir kota yerleştirilmiş. Mimarlar, kütlesiyle öne çıkan klasik bir proje inşa etmekten kaçınarak, yapının bölge için tasarlanan kıyı parkının bir parçası olarak hissedilmesini amaçlamışlar. Binanın üçgen yüzeyler oluşturan cephesinde kullanılan ve çamdan elde edilen ısıl işlem uygulanmış ahşap kaplamanın ise zamanla grileşmesi ve etrafını saran kayaların arasına karışması planlanmış.

Restoran ve sauna mekanları olmak üzere iki bölümden oluşan yapının kabuğu, aslında içinde bulunan dikdörtgen siyah bir kutuyu bir pelerinmişçesine kaplıyor. Restoran ve saunalar, bakış denize dönük olacak şekilde yerleşiyor. Ahşap kaplamalar ise hem bu bakışı mümkün kılacak açıklıklar yaratıyor hem de panjur etkisi ile saunada bulunan kişilere mahremiyet sağlıyor. Saunalarla kabuk arasına yerleşen korunaklı dış mekanlar kullanıcıların serinleyebileceği alanlar yaratıyor. Eğime yerleşen teraslar açık havada oturma imkanı sunuyor. Basamaklı strüktür ayrıca insanların çatıya tırmanarak burada bulunan terasa çıkmalarına olanak veriyor. Denize bakan cephede sıralanan strüktürler, gelecekte yapılacak su sporları aktivitelerinin izlenmesini sağlayacak bir açık hava oditoryumu meydana getiriyor. Yapıyı kıyı bölgesinin iklimine karşı koruyarak bir yalıtım katmanı oluşturan örtü için 4000 parça ahşap, hepsi kendine özgü boyutlarda olacak şekilde, bilgisayar programıyla kontrol edilen bir makine yardımıyla kesilmiş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: