Formun Kazandığı Özgürlük

Hollandalı tasarımcı Joris Laarman, üç boyutlu yazıcı robotlar tarafından üretilecek olan bir köprü tasarladı. Amsterdam kanallarından birinde yer alacak köprünün 2017 yılında tamamlanması öngörülüyor.

fotoğraflar: joris laarman

Altı farklı eksende hareket edebilen robotların inşa edeceği metal strüktür, bulunduğu yerde tamamlanacak. İnşaata kanalın bir kıyısından başlayacak robot, ürettiği strüktürün üzerinde kendi ağırlığını taşıyarak öbür kıyıya doğru ilerleyecek.

İnşa tekniklerinde teknolojik ve geleneksel yöntemler üzerine çalışan Joris Laarman, projesini; “Bu köprü, 3 boyutlu yazıcıların büyük ölçekli, işlevsel nesneler ve sürdürülebilir malzemeler dünyasına doğru girişini gösterecek. Aynı zamanda biçimselliğe benzeri görülmemiş bir özgürlük verecek.”diyerek açıklıyor ve köprünün, eski kent ile geleceğin teknolojisi arasında kurduğu bağlantı ile oluşan metaforu simgeleştireceğini ekliyor. Projenin maliyetiyse MX3D adlı bir şirket tarafından karşılanıyor. Şirket, Joris Laarman Lab tarafından geliştirilen büyük ve karmaşık baskı yollarını araştırıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL