Fotoğraflarla 2016 Serpentine Pavyonu Ve Yazlık Evler

BIG tarafından tasarlanan 2016 Serpentine Pavyonu ve pavyona eşlik edecek olan yazlık evler Cuma günü resmi olarak ziyarete açılıyor. Cam elyafından yapılmış bloklardan inşa edilen pavyonun yüksekliği 13 metreyi bulurken; tasarım, “fermuarı açılmış bir duvar” olarak içinde şeffaf ve geçirgen bir mekan oluşturuyor. Duvarların boşluklu dokusu hem içeri hem de dışarı olan bakışı devamlı kılıyor. Strüktür hem form hem de malzeme anlamında karşıt tanımları bir araya getiriyor. Pavyonun hem içinde hem de dışında hareket edildiğinde, malzemenin ve formun yarattığı etki boşluk-doluluk dengesini ve dolayısıyla hissiyatı değiştiriyor. Bjarke Ingels’in projeyi anlatırken söylediği üzere; pavyona kuzey-güney doğrultusundan bakıldığında dikdörtgen bir yüzey görülürken, doğu-batı doğrultusunda heykelimsi ve kıvrımlı form öne çıkıyor. Aynı şekilde doğu-batı doğrultusu maddesel ve mat bir görüntü verirken, kuzey-güney tarafında şeffaf ve malzemeden bağımsız bir duygu oluşturuyor. Pavyonda; varlık yokluğa, dik açılar eğrilere, strüktür bir jeste ve kutu bir lekeye dönüşüyor.

fotoğraflar: iwan baan
fotoğraf: laurian ghinitoiu
fotoğraf: laurian ghinitoiu
fotoğraf: laurian ghinitoiu
yazlık ev / kunlé adeyemi, fotoğraflar: iwan baan
yazlık ev / barkow leibinger, fotoğraflar: iwan baan
yazlık ev / asif khan, fotoğraflar: iwan baan
yazlık ev / yona friedman, fotoğraflar: iwan baan

Bu sene payvona eşlik edecek olan dört yazlık evin tasarımları ise Kunlé Adeyemi, Barkow Leibinger, Yona Friedman ve Asif Khan tarafından yapıldı.

On sekizinci yüzyıldan kalma Queen Caroline Temple'dan esinlenilen yazlık evlerde, Kunlé Adeyemi tarafından tasarlanan mekan, klasik pavyon anlayışını ters yüz ediyor ve planı görünüşe dönüştürüyor. Kumtaşından oluşturulan bloklar insanların oturabileceği mekanlar tanımlıyor.

Barkow Leibinger tarafından tasarlanan yazlık hem Queen Caroline Temple’dan hem de parkta daha önce bulunan ama artık yıkılmış olan başka bir yazlık evden esinleniyor. Eski yazlık evin sahip olduğu ve parka 360 derece bakış sunan dönüş mekanizmasından referans alan yeni tasarım, dalgalanarak sarılan ahşap plakaların altında, parkın farklı noktalarına bakışlar sunan oturma alanları oluşturuyor.

Yona Friedman'ın yazlık ev tasarımı ise tasarımcının 1950’lerde bir konsept tasarım olarak sunduğu La Ville Spatiale projesine dayanıyor. Çelik tellerden yapılan 1,8 metrelik küpler La Ville Spatiale projesinin önerdiği hareket edebilir ve modüler sistemlere atıfta bulunuyor. Friedman'ın yazlık evi de sökülüp takılarak farklı formlarda birleştirilebilen bir strüktür sunuyor.

Asif Khan tasarından tasarlanan yazlık ev ise Queen Caroline Temple'ın güneşle olan ilişkisini yorumluyor. Tapınak kraliçenin doğum gününde, gün doğumuna bakacak şekilde tasarlanmış. Serpentine Gölü’yle birlikte ışığın yarattığı etki artabilecekken, 1826 yılında yapılan köprü bu yansıma etkisini ortadan kaldırmış. Khan tarafından tasarlanan yazlık ev de ziyaretçilerin bu kayıp anı deneyimleyebilecekleri bir alan sunuyor. Aralıklı dizilen ahşap bloklar, içinde metal bir platform ve çatının bulunduğu, çok girişli ve çok bakışlı bir mekan oluşturuyor.

Etiketler: