Galapagos'a Dokunmak

Oslo Mimarlık Ve Tasarım Okulu proje grubu Scarcity And Creativity Studio, Galapagos Adaları’nın özgün doğasına, yerel malzemeyi öne çıkaran bambu strüktür ile dokunuyor.

Scarcity and Creativity Studio (SCS) tarafından Galapagos Adaları'nda gerçekleştirilen proje, okyanus kıyısında duşların da bulunduğu bir gölgelik sağlıyor. San Cristobal Belediyesi’nin daveti üzerine adaya giden ekip, aslında ilk olarak imkanları olmayan çocuklara eğitimler veren Galapagos Scouts Program için çok amaçlı bir mekan tasarlamış. Ancak inşaat süreci için adaya vardıklarında karşılaştıkları problemlerden dolayı bu proje iptal edilmek durumunda kalmış. Ellerindeki mevcut bütçeyi ve 4 haftalık süreyi değerlendirebilmek için yerel kurumlarla farklı proje alternatifleri görüşülmüş ve son olarak sahile yapılan barınakta karar kılınmış.

fotoğraflar: the scarcity and creativity studio

SCS ilk olarak kendi içinde üç günlük kısa bir mimari proje yarışması düzenleyerek nihai tasarıma ulaşmış. İki hafta içinde inşa edilen strüktürün çoğu detayında ise iptal edilen proje tasarımından yararlanılmış. Bir önceki projede ana yapı malzemesi olarak belirlenen bambular hazır olduğundan yeni projede de bambu ile devam edilmiş. Galapagos’ta çok sık kullanılmayan ve genellikle düşük gelirli insanların tercih ettiği bir yapı malzemesi olan bambunun tercih edilmesine bölgedeki insanlardan olumlu tepkiler gelmesi ise SCS ekibini, projenin dayanıklı ve sürdürülebilir bu yerel malzemenin kullanımına olumlu bir katkı sunması ihtimali adına heyecanlandırmış.

Gerçekleşmeyen proje ile ilgili detaylı bilgiye http://scs.aho.no/the%20wall.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL