Geçici Topoğrafyalar

Québec’te geçici bir yerleştirme olarak tasarlanan proje, yine geçici topoğrafyalar oluşturan kar kütlelerinden ilham alarak iyi tasarlanmış kentsel alanların taşıdığı potansiyelleri açığa çıkarmayı amaçlıyor.

Québec şehrinde kış boyunca yaşanan fırtınalardan artakalan büyük kar kütlelerini yeniden yaratma fikriyle ortaya çıkan “Le Banc de neige”, kamusal alana daveti kendi diliyle yorumluyor. Hem bir platform hem de bir kentsel mobilya olarak tasarlanan bu geçici yerleştirme, kullanıcılarının kamusal alanla olan ilişkisini yeniden tanımlıyor. Parktaki ağaç gövdeleri ve sokak lambaları etrafında kıvrılan bu parlak beyaz bank, aynı zamanda petank kortu için de oturma alanı sağlıyor.

Topoğrafik çizgilerin birleştirilmesiyle mimari bir ifade takınarak ortaya çıkan yerleştirme, hem dinlenmek isteyenleri hem de ağaçlar ve "kar kütleleri" arasında oynamak isteyenleri kendisine katılmaya davet ediyor. Proje, 2016 yazında Quebec Sokak Sanatı Festivali olan Passages Insolites için tasarlanmış çok sayıda enstalasyondan yalnızca biri.

Atelier Pierre Thibault,Le Banc de neige, kanada, yerleştirme, xxi mimarlık tasarım mekan dergisi

Etiketler:

İlgili İçerikler: