Geçirgen Bağlar

Programını gençlerin kullanımı üzerine şekillendiren karma işlevli yapı, form ve hacim arasında tasarlanan bağlantı kurguları ile mekanlar arasında açık ilişkiler kurdurmayı amaçlıyor.

Oeco architectes tarafından Fransa’da gerçekleştirilen proje; etkinlik merkezi, dans salonu ve ortak konaklama bölümünden oluşan programıyla gençler için tasarlanmış bir mekan. Şehrin merkezinde konumlanan yapı, görüntüsünü geometrik çizgiler ve malzeme tercihiyle özgünleştirirken, iç mekanları birbirine bağlayan ara katlar sayesinde kompakt formun içine geniş hacimler sığdırıyor. Kısmen toprağa gömülen zemin yapının ölçeğini aşağı çekerken, katmanlanan iç mekan programı ana atrium içinden okunabiliyor. Dış merdiven ve teraslar her kata bağımsız olarak ulaşılabilmesini sağlayarak daha serbest kullanımlara izin veriyor.

Açık mekan olarak tanımlanan Gençlik Merkezi ihtiyaca göre bölümlenerek mekansal ihtiyaçlara çözüm sunuyor. İç avlu etrafında şekillenen bu alan diğer bütün mekanlara açılan bir kurguda tasarlanmış. Dans salonuna ise hem Gençlik Merkezi’nden hem de merdivenler ile terastan erişilebiliyor. İkinci ve üçüncü katlara yerleşen ortak konaklama alanları, çatı terası sayesinde çevre peyzajla da daha yakın bir ilişki kurabiliyor.

Vaziyet planı
Planlar
Kesit

Yapının cephesi sadece tek bir malzemeden oluşuyor: beton. Aynı malzemenin iki farklı uygulaması ise görünüşü belirleyen ana etkenlerden. Düşey kalıplarla şekillendirilen beton yüzeyler, cephenin geometrisine uygun olarak tekrar ediyor. Bu tekrar yer yer güneş kırıcılar olarak form bulurken mekansal kurgu ve çevresel faktörlere göre kapanıp geçirimsiz cephelere dönüşüyor. Düşeyde yakalanan tekrarın ritmi sayesinde bina homojen bir bütün oluşturuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL