Geçmişe Öykünen Deniz Hamamı

Meksika’nın Mazatlan sahilindeki deniz hamamı, tarihi kent merkezini ve çevresini canlandırmayı hedefliyor. İlk olarak 1915 yılında inşa edilen ve zamanla terk edilmiş bir alan haline gelen deniz hamamı, Colectivo Urbano ekibi tarafından yenilendi.

1915 yılında, o dönemde Lizbon’da oldukça yaygın olan deniz hamamlarından etkilenerek tasarlanan deniz hamamı, Meksika’nın Mazatlan sahilinde konumlanıyor. Döneminde turistiklerin sıkça ziyaret ettiği bir alanken 1954 yılında bir hortum yüzünden zarar görmüş. Bunu takip eden yıllarda da yenilenmeyen deniz hamamı, zamanla terk edilmiş bir alan haline gelmiş.

fotoğraflar: onnis luque
alanın eski fotoğrafları
vaziyet planı
görünüş
kesit

Şehir üzerine yenileme çalışmaları yürüten eleştirel mimarlık pratiği Colectivo Urbano; mimarlık, peyzaj ve şehir planlama ofisleriyle işbirliği yaparak Mazatlan sahilini iyileştirmek üzere Carpa Olivera projesini geliştirmiş. Roberto Diaz’ın önderliğinde hazırlanan proje; sahili içine alan çevre düzenlemesini, alanda eskiden mevcut olan deniz hamamının yeniden inşasını ve alanı canlandırmak için de bir kaydırak tasarımını içeriyor.

Sahil şeridinden sıfır kotuna kadar kademelenerek araziye oturan tasarım; açık hava heykelleri, seyir terasları, dinlenme ve yemek alanlarından oluşuyor. Sürdürülebilir tasarım anlayışıyla yeniden planlanan alan, çevrenin kültürel ve fiziksel potansiyelini yansıtmayı amaçlıyor. Her biri ayrı kotlarda yer alan oturma alanları, farklı manzara noktaları sunarak ziyaretçiye görsel bir Mazatlan deneyimi sunuyor. Teraslandırılmış alanlardan rampalarla deniz kotuna inen ziyaretçiler, burada deniz hamamı ve kaydırağa ulaşıyor. Gelgit hareketleriyle temizlenen deniz hamamı, hem heykel hem de oyun elemanı rolü üstlenen kaydırakla birlikte projenin ana çekim merkezini oluşturuyor. Yerli halk ve turistler için fiziksel bir deneyim sunan kaydırak, kentsel alanların sürdürülebilirliğinin kamusallık ve oyuncu temalarla ilişkili olduğunu vurguluyor.

CARPA OLIVERA/ Colectivo Urbano from onnis luque on Vimeo.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: