Geleceği Biriktirmek

Zaatari köyündeki mülteci kampının yanına yerleşen ve artan öğrenci sayısı üzerine gerçekleştirilen proje, mekanın asıl kullanım amacı olan eğitim ve bilgi paylaşımını yapım sürecinde başlatıyor.

Emergency Architecture & Human Rights ekibinin yerel bir sivil toplum örgütü olan Acting for Change Jordan ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği proje, 15.000 Suriyeli ve 13.000 Ürdünlü insanın yaşadığı Zaatari köyünde, mülteci kampının yanı başında yer alıyor. Artan öğrenci sayısına yeterli eğitim mekanı sunabilmek adına mevcut okula ek olarak inşa edilen yapı, superadobe tekniği ile kum çuvalları kullanılarak inşa edilmiş. Mekanın sabah öğrenciler, öğleden sonra ise okuma ve yazma dersleri alan yetişkinler tarafından kullanılması planlanmış.

Tasarımda, Mali’de bulunan Cenne Büyük Camisi ile arı kovanı şeklindeki kubbeleriyle örnekleri Suriye’de görülen yerel ev mimarisinden esinlenilmiş. İnşaat teknikleri ve malzeme gibi kısıtların belirleyici olduğu projede zorlayıcı iklimsel koşullar da göz önüne alındığında seçilen tipoloji ve teknik bölge için en uygulanabilir ve sürdürülebilir çözüm olarak uygulanmış. Tekniğin yüksek çekme dayanımlı taşıyıcılar gerektirmemesi, kısa sürede ve tecrübe gerektirmeyen bir işgücü ile gerçekleştirilebilir olması ve yalıtım anlamında daha yüksek performans göstermesi ise önem kazanan diğer girdilerden olmuş. Ayrıca benzer boyutlardaki beton yapılara göre maliyetin de önemli ölçüde azalması sağlanmış.

İnşa sürecinde yerel işçilerin bu özel teknik hakkında eğitim alması bölgedekiler için yeni bir geçim kaynağı fırsatı sunarken topluluk içindeki ilişkilerin de güçlenmesi amaçlanmış. Aynı zamanda bilgi ve tecrübe aktarımı ile şu an bölgede ve gelecekte bir gün yeniden inşa edilecek Suriye’de daha sürdürülebilir, düşük maliyetli ve enerji verimliliği yüksek yapılar yapılmasına katkı sunması arzulanıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL