Geleceği “Çöp”lerle Hayal Etmek

Kent ölçeğinde sürdürülebilir stratejilerin daha çok benimsendiği bir gelecek tahayyül eden Basurama Kolektifi, geri dönüştürdüğü malzemeler ile Taipei’de iki çocuk parkı tasarladı.

Bugünün tüketim toplumunun doğurduğu sonuçlar ve yeniden kullanımın kazandırdıkları hakkında bir farkındalık yaratmayı amaçlayan ekip, “çöp” kelimesinin sadece bir etiket olduğunu ve normal kabul edilen normların dışında düşünüldüğünde her malzemenin bir potansiyel taşıdığını belirtiyor.

fotoğraflar: basurama

.

Taipei Dünya Tasarım Başkenti 2016 kapsamında yaratılan “Re-create Taipei” projesi ile “Kids Ambition Park” ve “Swings Park” olmak üzere iki geçici park tasarlandı. Büyük su tankları kullanılarak oluşturulan Kids Ambition Park ile çocukların oyun oynayarak öğrenmesi amaçlanmış. Bir anaokulu yakınında bulunan boş araziye kurulan park, çocukların tırmanacakları, kayacakları yüzeyler, tüneller ve top havuzundan oluşturulmuş. Swings Park ileise bir anayol bağlantısının altında kalmış atıl bir alan değerlendirilmiş. Parkı oluşturan ana strüktür ıskartaya çıkarılmış aydınlatma direklerinden üretilmiş. Yolun gürültüsü ise negatif değil, komşuların şikayeti olmadan çocukların istedikleri kadar gürültü yapabilmelerini sağlayan pozitif bir etmen olarak kabul edilmiş.

Atık malzemelerden üretilen bu parklarla, çöpü akla getirmeyecek oyun alanları oluşturularak hem çocuklarda hem de şehir ölçeğinde bir farkındalık yaratmak amaçlanmış. Bölgede mevcut olan atıkları ve yapı malzemelerini kullanmak, bunların bir araya geliş senaryoları üzerine yaratıcı çözümler tasarlamaya olanak tanımış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: