Geleneksel Mimariyi Yeniden Yaratmak

1+1>2 tasarımı olan kamusal merkez, hindistan cevizi kabuğuyla kaplanmış bambu çatısıyla Hoi An’ın kırsal bölgesi Cam Thanh’da yerel inşaat teknikleriyle kamusallığı araştırıyor.

Vietnam’ın UNESCO koruması altındaki Hoi An kentinde yer alan Cam Thanh, ekolojik ve ticari anlamda büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen yaşam koşullarının düşük olduğu bir bölge. Turistik çekim merkezi olan tarihi şehir merkezinin aksine bir dizi köyden oluşan Cam Thanh, düzenli ısı dalgaları ve tayfunlarla sürekli bir etki altında. Hanoi merkezli mimarlık ofisi, tasarladığı kamusal merkezle bölge için yeni bir buluşma ve turistler için bir bilgi merkezi yaratmayı amaçlıyor. Öte yandan şehir merkeziyle Cam Thanh bölgesini birbirine bağlamayı ve bu sayede turistler için yeni bir seyahat rotası yaratarak bölgedeki ticari potansiyeli ortaya çıkarmayı hedefliyor. Hindistan cevizi ormanları ve su yollarıyla çevrili kırsal alanda yer alan yapı, yerel inşaat teknikleriyle kamusallığı araştırıyor.

sürdürülebilirlik,hoi an,vietnam,hoang thuc hao,kamusal merkez,yerel mimari,
fotoğraflar: hoang thuc hao
yapıya uzaktan bakış
çocuk oyun alanından yapıya bakış
avlu ve çatıya bakış
farklı işlevlere sahip kütlelerin kesişimi
avlu ve yapı ilişkisi
yarı açık cephe
iç mekandan avluya bakış
konferans mekanı
ortak kullanım alanı
vaziyet planı
aksonometrik perspektif

Yapı; buluşma, sergi ve etkinlik mekanlarından oluşan birbirinden esnek bölmelerle ayrılmış yapı kütlelerinden meydana geliyor. Aynı zamanda oyun alanı, sebze tarlası, spor sahası ve kütüphane gibi sosyal birlikteliği tetikleyici etkinlik alanlarına da ev sahipliği yapıyor.

Yapının mekansal kurgusu, iki avlu etrafında bir araya gelen yarı açık kütleler ve onların birbiriyle olan kesişimleri etrafında şekilleniyor. Birbirine dikey olacak şekilde plana yerleştirilen avlu, konferans salonu, kütüphane, ortak kullanımlı alan ve sergi mekanı tarafından çevrelenirken bu kütlelerden çıkan ve ziyaretçileri karşılama işlevi gören lobi ve kafeterya ise çocuk oyun alanına açılıyor. Yerel yapıların yapımında kullanılan tuğla, yapının ana malzemesini oluşturuyor. Bu ana malzeme, yapının içindeki doğal havalandırmayı sağlarken güçlü rüzgarlardan da iç mekanları koruyor. Bölgenin genel mimari tipolojisini oluşturan avlulu evlerini örnek alan yapıya avlu sistemleri de havalandırma için yardımcı oluyor. Ahşap kolonlar ve bambu kirişlerle yapının taşıyıcı sistemine tutunan çatı, eğimli biçimiyle yağmur suyunu yapının merkezinde yer alan avluya yönlendiriyor. Böylece toplanan yağmur suyu, bitki sulama gibi ihtiyaçlar için kullanılarak tasarruf yöntemlerini de konu ediniyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: