Gelenekselin Çift Katmanı

Vietnam’ın Ho Chi Minh kentinde bir park içindeki çok işlevli toplum merkezi, bir kubbe gibi tasarlanan sekiz adet pavyondan oluşuyor. Projede geleneksel inşa teknikleri, sürdürülebilir modern strüktür tasarımı için yeniden yorumlanmış.

Ho Chi Minh’in gelişmekte olan merkezine bitişik konumlanmış Diamond Island, Saygon Nehri kıyısında bir grup kondominyumun bir araya gelmesiyle oluşuyor. Kademeli planlanan bir gelişme programı dahilinde inşa edilen çok işlevli toplum merkezi, sadece yerel sakinlere değil yabancı turistlere de ev sahipliği yapıyor. Sekiz adet büyüklü küçüklü bambu pavyondan oluşan park, farklı işlevlere cevap verebilecek şekilde tasarlanmış. 24 metre çapındaki ve 12.5 metre yüksekliğindeki iki büyük kubbe, geleneksel bambu sepetlerinden esinlenerek tasarlanmış. Prefabrik strüktür birimleri içerek altı küçük pavyonsa şemsiye formuyla tasarlanmış.

hiroyuki oki, vietnam, ho chi minh, pavyon, bambu, vo trong nghia architects
fotoğraflar: hiroyuki oki
vaziyet planı
görünüş
kesit

Çift katmanlı kubbe formlu büyük pavyonlar, iç katmanda bambu taşıyıcı sisteminden oluşuyor. Dış katmandaki bambu çalılarıysa zemine doğru uzanarak gün ışığını kontrol ediyor. Çatıda açılan ışıklık, iç mekanda havalandırmayı ve kontrollü ışık girişini kolaylaştırmış. Geleneksel inşa tekniklerini kullanan proje, bu tekniklerle sürdürülebilir modern mimari strüktürler yaratmayı amaçlamış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL