Gelenekten İlhamla

Geleneksel tarım yapılarından referanslar alarak şekillenen sanat ve tasarım okulu, doğal malzemeler eşliğinde kurguladığı mekansal deneyimi peyzajla kurduğu ilişkiler üzerinden zenginleştiriyor.

Bedales Okulu’nun sanat ve tasarım eğitimi yapısı olarak tasarlanan proje, bir yüzünü 300 yıllık bir meşe ağacına vererek yerleşiyor. Ambar tipolojisinden esinlenerek birbirine eklemlenmiş iki katlı hacimlerden oluşan yapı sanat stüdyoları ile sınıflardan oluşuyor. İç mekanlara erişim ve mekanlar arası dolaşım dışarıdan çözülerek yapının iki tarafında dış koridorlar oluşturulmuş. Yürüme yolunu ve girişi saran geçirgen ahşap örtü ise binada samimi bir karşılama öğesi olarak kullanılmış.

Tarihi katmanlara sahip arazideki yerleşim ve malzeme tercihi, projenin hem komşu binalarla hem de peyzaj kurduğu ilişkiyi zenginleştiriyor. Malzemelerin doğal dışavurumu, pratik eğitim süreçlerinin hakim olduğu yapıda kullanıcıların da yapının inşası hakkında fikir sahibi olmasını sağlıyor.

Binanın ikinci katında bulunan ve kuzey yönde yer alan tepe ışıklıkları ile doğal olarak aydınlanan stüdyolar sanat eğitimi ve serbest çalışma alanları olarak işlevlendirilirken, zemin katta bulunan sınıflar el işçiliği daha yoğun olan dallara ayrılmış.Pasif bina prensipleri temel alınarak inşa edilen projede yapı doğu-batı yönünde yerleştirilerek gün ışığından daha fazla yararlanılması, böylece yapay ışık kaynaklarına olan ihtiyacın azalması amaçlanmış. Sıralı yerleşen beşik çatılarda ise metal kenet kaplama kullanılmış. Yeni yapıya çok yakın bir mesafede ise dış mekan çalışmalarının gerçekleştirildiği, öğrencilerin her hafta ekmek ürettiği eski ambar yapıları bulunuyor.

Vaziyet planı
Zemin kat planı
1. kat planı
Çatı planı
Kesit
Kesit

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL